skip to Main Content
Başka Bir Gezegen Yok!

Başka Bir Gezegen Yok!

Daha önce hiç çöp kovanı karıştırdın mı? İçinde neler var?

Sence çöpteki kavanozun gerçekten çöp mü, yoksa onu bir kalemliğe dönüştürebilir misin?

Atık, geri dönüşüm, kompost, iklim değişikliği, mevsimsel beslenme, ileri dönüşüm… Tüm bu kelimeler ne anlama geliyor?

Eğer sen de 2050 yılında okyanuslarımızda balıktan çok plastik olmasını istemiyorsan gel, bu kelimelerin anlamlarını birlikte öğrenelim.

Gereksiz tüketimi reddetmeye, azaltmaya, elimizdekileri yeniden kullanmaya, geri dönüştürmeye dair yollarla biricik gezegenimizi korumak için ne yapmamız gerekiyor, elele verip keşfedelim.

Çünkü yaşayabileceğimiz

BAŞKA BİR GEZEGEN YOK!

Başka Bir Gezegen Yok!

Kitaptan Alıntılar

- “Sıfır Atık”, günümüzde kullandığımız en temel anlamıyla, hiçbir atığın “çöpe” gönderilmemesini hedefleyen bir amaç ve yaşam biçimidir.
- Bir ürünü kullanmadan ya da satın almadan önce bir kez daha düşünmeyi, gerekiyorsa “hayır” demeyi öğrenmeliyiz. Aşırı tüketimin, aşırı miktarda atığı da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız.
- Her atık çöp değildir.
- Arkadaşlarımızla buluşmak, gezip dolaşmak için bile AVM’lere gidiyoruz. Gereğinden fazla alışveriş yapıyor, aldıklarımızın çoğunu ikinci kez kullanmıyoruz.
- Geri dönüşümün amacı doğal kaynakların aşırı kullanımını önlemek, enerji tasarrufu yapmak ve katı atık miktarının azalmasını sağlamaktır.
-Ekolojik kaynaklar tükenirse ne olur? Ormanlar yok olur. Biyo-çeşitlilik azalır. Balıklar azalır. Tatlı su kaynakları yitirilir. Erozyon artar. Hava kirlenir.
İstatistiki veriler
- Ülkemizde yıllık ortalama altı milyon ton tüketiliyor, bu rakam kişi başı 70 kg’a karşılık geliyor. Bu da 7 ağaç demek oluyor.
-Dünya çapında 780 milyon insanın temiz içme suyuna erişiminin olmadığını unutmamalıyız.

Satış Noktaları

Back To Top