skip to Main Content

"Sen Jadran'ın koruyucu meleğisin. Kardeşin zorlandığında ona yardımcı olmalısın."

Mavi Kanatlar

Mavi Kanatlar

“Biz öyle sıradan kardeşler değildik. Biz turna kuşu kardeşleriydik. Filizcik’i kendini evinde hissettiği tek yere, ailesinin yanına götürüyorduk.”

Sevgi ve sorumlulukla birbirine bağlanmış iki kardeş…

Kardeşi Josh’tan beş yaş büyük olan Jadran, fiziki olarak Dev lakaplı olacak kadar iridir fakat kardeşinden ve diğer çocuklardan daha küçük bir kalbe sahiptir.Yine de bu durumonlara engelolmaz. İki kardeş, buldukları yaralı turna kuşuna, ailesini Güney’e kadar takip edebilmesi için, yeniden uçmayı öğretmek isterler. Annelerinin müzikallerde oynadığı zamanlardan kalan büyük mavi kanatları takarlar ve turnaya nasıl uçacağını göstermek için yükseğe tırmanırlar. Josh, ısrarcı kardeşi yüzünden talihsiz bir kaza geçirdiğinde her şey değişir. Jadran, birlikte yaşamaya devam edemeyecek kadar tehlikeli görünürken ailesiyle kalabilir mi?

İki kardeş, Jadran’ın bir bakım evine taşınması gerektiğini öğrenince kaçmaya karar verir ve turna kuşunu da yanlarında götürür. Bu, bir ailenin sıcaklığını arayan cesur ve dokunaklı biryolculuktur. Mavi Kanatlar, tüm zorluklara rağmen kırılganlık, güç ve kardeşlik hakkında sıcak, sevgi dolu bir hikâye.

Mavi Kanatlar

Kitaptan Alıntılar

“Sen Jadran’ın koruyucu meleğisin.” demişti annem bana henüz sekiz yaşındayken. “Kardeşin zorlandığında ona yardımcı olmalısın.”
"Doktorlar tam olarak nasıl farklı olduğunu ölçebilmeleri için Jadran’ı çeşitli testlerden geçirirlerdi. Yüzde kaç normal, yüzde kaç anormal olduğunu."
“Kendini de düşünmeyi unutma.” dedi. “Abin çok özel biri tabii. Ancak sen de özel birisin, Josh.”
"Her adım bir kelimeydi, her kaldırımsa bir cümle. Sohbetimize bir katkı sağlamazdı ancak yolumuzu da kaybettirmezdi. Şimdi yürüyemeyecektim. Annemle konuşmaksa daha da imkânsızdı. Sadece bacaklarım değil kelimelerimiz de sakattılar."
"Güney hep olduğu yerdedir. Bazen solunuzda, bazen sağınızda veya tam karşınızda. Ancak hangi yöne giderseniz gidin, sizden bir adım ötededir hep. Görebilmeniz gerekiyor sadece.”
“Saçma bir plandı, yalnız Jadran’ın bulabileceği bir plandı. Ancak ne kadar çok düşünürsem o kadar çok heyecanlanıyordum! Filizcik’i traktörle turna kuşlarının kışlık barınağına götürecektik. Anne babası olmadan yolu bulması olanaksızdı.”
“Biz öyle sıradan kardeşler değildik. Biz turna kuşu kardeşleriydik. Ve Filizcik’i kendini evinde hissettiği tek yere, ailesinin yanına götürüyorduk."
"Bir kuş gibi nefes alıp vermek ne kadar harika olurdu! Bedeninde hava keseleri ve kemiklerinde boşluklarla oksijen, göğüslerinle parmak uçların arasında gidip gelirdi. Ve her nefes alıp verişinde kendini giderek daha hafif hissedip yavaşça havalanırdın. Pupa yelken özgürce bulutlara karışırdın."

Satış Noktaları

Back To Top