skip to Main Content

Yalnızca en büyük ve en küçük kardeşin kahraman olduğu, ortancaların görünmez ve geride bırakılan olduğu distopik bir dünya...

Ortanca

Ortanca

Waterstones 2020 Çocuk Kitapları Ödülü adayı

2020 CILIP Carnegie Madalyası adayı

The Times Haftanın Çocuk Kitapları seçkisi

On bir yaşındaki Maggie, dış dünyadan bir duvarla ayrılan Fennis Wick’te yaşar. Sınırın ötesinde şiddetli sessiz savaş sürer ve kirli, tehlikeli gezginler dolanır. En büyük kardeşi Jed saygı duyulan ve özel biridir. Bir kahraman. Küçük kardeşi Trig’i herkes çok sever. Fakat Maggie yalnızca ortancadır, görünmez olan ve geride bırakılan.

Sıcak bir Eylül günü, Maggie aç, yardım çığlığı atan bir gezgin olan Una ile tanışır ve Maggie’nin bütün bildikleri altüst olur. Maggie’den ustaca ve mizahi biçimde unutulmuş ortanca olmanın, ailesi tarafından bile duyulmayan bir çocuk olmanın nasıl olduğunu dinleriz. Bu yasak arkadaşlığın, sadakatin ve ihanetin anlatıldığı kitapdistopya okurları için mükemmel bir tercih.

Ortanca

Kitaptan Alıntılar

''Kimse bir ortancaya inanmıyor.
Kendi anne ve babaları bile.
Jed için her şey harikaydı, değil mi? En büyük olunca her şey harika oluyor.
Herkes seni dinliyor.
Yepyeni ayakkabılar giyiyorsun ve büyükbabanın saatini takıyorsun. Herkes bütün gün iş yaparken istediğin gibi oturuyorsun. Sonra on dört yaşına giriyorsun ve kampa gidip Sessiz Savaş’ta şanlı bir şekilde mücadele ediyorsun.
Özel olmak.
Cesur olmak.
Kahraman olmak.
Geri kalanımızsa sonsuza kadar Fennis Wick’te topraktan patates çıkarıp, bidonlarca suyu sürükleyip bitmek bilmeyen çamaşır yığınlarını yıkıyoruz. ''

Satış Noktaları

Back To Top