skip to Main Content
A
B
C
Ç
D
E
F
H
İ
J
K
L
M
N
O
Ö
P
R
S
V
Y
Z
 • Ahmet Yılmaz Boyunağa
  1935 yılında Kırklareli'nde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Zonguldak'ta yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Değişik illerde öğretmenlik yaptı, talebe yetiştirdi. Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyeliğinden emekliye ayrıldı. 2 çocuk babası olan Ahmet Yılmaz Boyunağa, 1995 yılında vefat etti. Boyunağa arkasında, kendisini hayırla yad ettirecek, özellikle gençlerin zevkle okuduğu pek çok tarihi roman bıraktı.
 • Anna Claybourne
  Anna, Yorkshire bölgesinde yetişti ve önce Oxford Üniversitesi'nde sonra da Toronto'da İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Anglo-Sakson edebiyatı üzerine akademik kariyerine başlayan ve doktorasını yapan Anna, akademisyen olmak yerine gençler için kurgu-dışı kitaplar yazmayı seçti. Eşi ve oğlu ile Edinburgh'da yaşayan Anna'nın hobileri, yaratıcı yazma, dikiş ve bir müzik grubunda trombon çalmayı içeriyor.
 • Ayla Abak
 • Aysel Gürmen
 • Bear Grylls
  Edward Michael Bear Grylls, 1974 doğumlu İngiliz ünlü maceraperest, TV programcısı, yazar. Türkiye'de ve dünyada oldukça meşhur. Eski İngiliz Özel Kuvvetler (SAS) askeri, Everest'e tırmanan en genç dağcılardan... "İnsan Doğaya Karşı", "Born Survivor", "Ultimate Survival", "Island" tanınan programlarından...YAYINEVİMİZDEN ÇIKAN DİĞER KİTAPLARI Hayalet Uçak Meleklerin Ateşi Hayatta Kalma Kılavuzu
 • Bernard Friot
  1951 yılında Charters şehri yakınlarında doğdu. Ama birçok kez valizlerini topladı ve hem Fransa'nın hem de Almanya'nın farklı şehirlerinde yaşadı. Uzun yıllar Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra dört yıl Frankfurt'ta Gençlik Kitapları Kurumu'nun sorumlusu olarak çalıştı. Yakın zamanda Besançon şehrine yerleşti. Burada kendini yazmaya ve çeviriye verdi. Kırktan fazla kitabı Almancadan Fransızcaya çevirdi. Friot kendini "arzuhalci" olarak tanımlıyor ve bu nedenle genç okurlarla sürekli olarak iletişim hâlinde bulunduğunu, hikâyelerinin kaynağını onların duygularında bulduğunu söylüyor.
 • Bernhard Hagemann
  Bernhard Hagemann, 1956 yılında, Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Bad Reichenhall şehrinde doğdu. Çocukluğu Chiemgau şehrinde geçti. Henüz çocukken fotoğraf çekmeye başladı ve ileride fotoğrafçılık mesleği oldu. Hagemann için yazmak da her zaman bir tutku olduğu için mesleğinin yanı sıra birçok hikâye de kaleme aldı. 1992’de ilk romanı Paul, Dreiviertelsommer mit Hund yayımlandı. O tarihten itibaren birçok çocuk ve gençlik romanı basılan yazar aynı zamanda kısa hikâyeleriyle antolojilerde de yer aldı. Halen Münih’in yakınlarında yaşamını sürdürmektedir.
 • Birsen Ekim Özen
  1969 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Vekil öğretmen olarak başladığı işine, 1996 yılında kadrolu öğretmen olarak devam etti. 2001 yılında öğretmenlikten istifa etti ve eşinin işi nedeniyle önce Almanya’da, daha sonra da Rusya’da yaşadı. 2008 yılında Türkiye’ye döndüğünde bir yayınevinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 2009 yılında ise tekrar öğretmenliğe döndü. Hâlen öğretmenlik yapan yazar, evli ve 2 çocuk annesidir.
 • Bora Serhat Çelik
  Sosyoloji lisansını Eskişehir'de tamamladı. Yüksek lisansını İstanbul'da yaptı. 2002'den bu yana Psikolojik Danışman ve Rehber olarak, ilk-orta öğrenim öğrencilerine rehberlik etmekte. Gençlere yazmayı, onlarla paylaşmayı seviyor. Öte yandan ebeveyn olmanın da ne demek olduğunu bildiğinden ezberden konuşmuyor. Seminerlerinde anne-babalarla da bir araya geliyor. Bir gençlik travması olan sınavlarda "Nasıl başarılı olunur?" sorusunun cevabını bulmada gençlere yardım ediyor.
 • Carolyn Skıtt
  Çetin Ceviz, Çılgın Karpuz gibi "Zeka Dükkanı" serisine ait kitapların yazarıdır. Uluslararası üstün yetenekliler organizayonu mensa için çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.
 • Cem Gülbent
  İzmir’in Buca ilçesinde hayata merhaba dedikten sonra başlar Cem Gülbent’in hikâyesi. Ağustos onun için özel bir aydır. Hele ki takvimlerin yaprakları 16’sını gösteriyorsa, 82’den bu yana kaç yıl geçmiş diye bir kez daha sayar tevellüdünü. 23 Nisan İlköğretim Okulu, Buca Ortaokulu ve Buca Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Fizik Bölümü öğrencisi olur. Fizikle mücadeleye harcadığı yıllar boyunca farklı yönlerini keşfeden Gülbent’in, özel ders verip harçlığını kazandığı öğrencilik döneminde “çılgın projem” olarak adlandırdığı “özel dersleri Türkiye genelinde verme” fikri, kendisini internet kullanımına yaklaştırır. Web tasarımını ve grafikerliği öğrenme fırsatı bulunca “Mesleğim neden bu olmasın?” diye kafa yorar ve kendini bu alanda geliştirmeye başlar. 2009 yılında CG Ajans adlı reklam şirketini kurar. Halen şirketinin başında olan Gülbent aynı zamanda edebiyatla ilgilenmekte ve Türkiye’nin birçok ilinde söyleşi ve imza günü düzenlemektedir.

  Cem Gülbent diyor ki, “İstediğim zaman hayatı sıradanlaştırabiliyorum. İstediğimde de dinlenmeye vakit bulamıyorum. Tam beş gün balık besledim. Sigaradan ve yalandan nefret ederim. Ayrıca evliyim ancak iki çocuk babası değilim.”
 • Çiğdem Can
  Doğum tarihi 1972. Ölüm tarihi henüz bilinmiyor… Bilime olan merakı, ilk izlediği ay tutulmasında Ay’a tutulmasıyla başladı. Okul pikniklerinde yerlerden bulduğu çakıl taşlarını meteor taşı diye toplaması üzerine öğretmeni tarafından kulağı çekilerek bilime teşvik edildi. Gel zaman git zaman büyüdü ve çeşitli dergilerde araştırma yazıları yazmaya başladı.
 • Clive Gifford
  CLIVE GIFFORD: 150'den fazla kitabı olan, gerek kurgusal gerek gerçekçi eserler üzerinde çalışmayı seven, üretken ve farklı dallarda birçok ödüle layık görülen bir yazardır. Muhtemelen 70'den fazla ülke gezip bir bilgisayar oyunu şirketi kurması, planörle uçmadan frizbiye kadar neredeyse tüm spor dalları ile ilgilenmesi ve 90'lı yıllarda Gothenburg'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda en skorer oyuncu olması, onun ne kadar üretken ve farklı bir yazar olduğunu açıklıyor... Aynı zamanda tecrübeli bir gazeteci olan Gifford; birçok kitap ve hikayesine aldığı ödüllerle yazma serüvenine devam ediyor.
 • Cüneyd Suavi
  1948’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. Yüksek öğrenime kadar bu şehirde okudu. Daha sonra (günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen) Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirip, ‘Yüksek Mimar’ unvanıyla Sakarya Üniversitesi’ne asistan oldu. Sonraki yıllar içinde profesörlüğe kadar yükselen yazarımız, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde de 4 yıl görev yaptı. Cüneyd Suavi’nin en tanınmış eseri, 3 ayrı ciltten oluşan ‘Hayatın İçinden’ adlı öykü kitaplarıdır. Ancak 30 yılda tamamlanan bu eser, kitabın tamamı veya bazı bölümleri ile 10 yabancı dile tercüme edilmiştir. Yazarın ‘Kırk Gram Tebessüm’ adlı kitabıysa, ‘edepli mizah’a ait nadide bir örnektir. Yazarın ‘Kesilen Gitar’ adlı eseri, onun çocukluk ve gençlik yıllarını anlatırken ülkemizin yaşadığı son 50 yıla ışık tutmaktadır. Kitap bu özelliğiyle Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Cüneyd Suavi’nin başka bir eseri de, gerçek hayattan alınan ‘İmdat, Âşık Oldum!’ adlı kitaptır. Bu kitapta ortaya konan İlahî ölçüler, on binlerce genç hanımın gönül yarasına merhem olmuştur. ‘Hazır Cevaplar’; dünya çapında tanınan önemli şahsiyetlerin zekâ pınarından doğan hazır cevapları ile insanların hayatını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Yazarın bunlar dışında ‘İki Cihan Güneşi - Peygamberimiz’, ‘Gençlerin Gözünden Peygamber Efendimiz’, ‘Gül Kokulu Resulden Mucizeler’, ‘Cennetin Elçileri, Peygamberler Tarihi’ ve ‘Allah’ı Bildiren Bilmeceler’ adlı kitapları bulunmaktadır. Cüneyd Suavi, çocuklar için yazdığı tüm öyküleri, 4 ciltten meydana gelen ‘Baldan Tatlı Öyküler’ adıyla yayınlamıştır. Yazarın son eseriyse ‘Bediüzzaman’a Göre Cennet Nasıl Kazanılır?’ adlı kitaptır. Cüneyd Suavi, evli olup üç çocuk babasıdır.
 • Dr Patrice Eon
 • Duygu Kaçaranoğlu
  Duygu Kaçaranoğlu 1971 yılında Rize’de doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Programını tamamladı. Dört yıl süreyle tarih ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 2005–2006 yılları arasında Kültür yayıncılıkta tarih editörü olarak çalıştığı dönemde Okyanus Dergisinde, çoklu zekâ teorisine göre, tarih konu anlatımı yazdı. Bir süre Timaş yayıncılıkta editörlük yapan Duygu Kaçaranoğlu, halen aynı yayıncılıkta yazar olarak çalışmaya devam etmektedir.
 • Eilis Barrett
  Eilis Barrett 18 yaşında ve İrlanda'nın batı sahillerindeki Gallway'de annesi, üç kardeşi ve köpeği Rosie ile yaşıyor. Edebi olan her şeye tutkun olan Eilis özellikle aksiyon, macera ve gerçek aşk üzerine yazıyor. Yeni bir hikaye üzerinde çalışmadığı veya Jane Austen okumadığı zamanlar piyano çalıyor. Eilis, henüz 15 yaşındayken İrlanda'lı yayıncısı Gill Books ile iki kitap anlaşması imzaladı. Irish Tatler tarafından ''Geleceği İnşaa Eden'' isimler arasında gösterildi. Ayrıca The Irish Times'ın 2017'de takip edilmesi gereken 50 kişilik listesinde yer aldı. Büyük beğeni toplayan ilk romanı Oasis'in devam romanı Genesis'i kaleme aldı.
 • Eldar Gurtuev
  Eldar Gurtuyev, Rusya’nın en meşhur Türk yazarlarından biridir. Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik şehrinde yaşamaktadır. 1935 doğumlu olan yazar, Rusça ve ana dili Balkarca’da pek çok öykü, hikâye ve roman yazmıştır. Eserlerinin birçoğu İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Polonya dillerinin yanı sıra, eski Sovyetler Birliği halklarının dillerine de çevrilmiştir. Eldar Gurtuyev, aynı zamanda başarılı bir gazetecidir. “Voyaj s Turetskim aktsentom” (Türk Aksanıyla Seyahat) isimli deneme serisinden dolayı yazara Rusya Federasyonu Gazeteciler Cemiyeti’nin Yüksek Onur Ödülü verilmiştir. Yazar, bir Balkar delikanlısı olan Hasan’ın maceralarından oluşan “Kafkasyalı Hasan” adlı eseri ile hikâye dalında çok önemli bir başarı elde etmiştir. Hikâye, Sovyetler Birliği coğrafyası çapında düzenlenen “Çocuklar ve Gençler için En İyi Edebiyat Eseri” yarışmasında birinciliğe layık görülmüştür.
 • Enis Temizel
  Manisa'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu. Birçok mizah dergisinde karikatür ve çizgi romanlar çizdi. Yurt içi ve yurt dışında birçok çizgi film, çizgi roman ve çocuk kitabı çalışmalarında bulundu. Birçok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak tasarım ve multimedya dersleri verdi. Kendi yazıp çizdiği üç grafik romanının yanısıra, "Küçük Kayılar" serisini de hem yazmış hem de resimlemiştir.
 • Ercan Harmancı
  Dünyadakilerin; Bir sen eksiktin! demelerine inat 03.10.1973'te; Hey, millet ben geldim! deyip Konya civarlarında bir yerlerde yaşamaya başladı ve hala da oralarda yaşıyor. Öğrenme ve sınav konusunda bilim çevreleri tarafından onaylanmasa da iddialı düşünceleri var. Rüyasında gördüğü; Bilgi Aktivasyon Yolu ile Öğrenme Modelini dünyanın ilk Bilgi Aktivasyon Uzmanı olarak kuramsallaştırma yolunda hızla ilerliyor. Daha önce bir yayın evinin yanlışlıkla yayınladığı; F Şıkkı Var mı isimli yazılı bir eseri var. Bu eser ülkemizde sadece ismi ile istenebilinecek etik eser olma özelliğini taşımaktadır. Hangi alanlarda ne tür çalışmalarınız var? Sorumuza; Google Amca sizi bu konuda bilgilendirecek demekle yetiniyor. Bildiği birçok yabancı dil var ama şimdilik becerebildiği kadar sadece ana dili olan Türkçeyi kullanıyor. Zamanın hızlı akışı arasında evlenmeyi ihmal etmemiş. Bir cenneti ve biri erkek diğerleri dişi üç tane cennet kuşu var. Nasıl becerdiyse kendisini ölünceye kadar mutlu olacağına inandırmış; öldükten sonrası içinde sürekli sevenlerinden ve öğrencilerinden dua isteyip duruyor.
 • Esra Ağaoğlu
  1979 yılında doğdu. Kitap okumaya babasının kütüphanesindeki kalın ve resimsiz kitaplarla başladı. Filmleri ve kitapları çok sevdiği için senarist olmaya karar verdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okudu. Durmadan yazdı. Belgesel ve reklam senaryoları, televizyon metinleri, radyo tiyatroları, hikâyeler... Çocuk kitaplarını anne olduktan sonra keşfetti. İyi yazılmış çocuk kitabının, 'büyük' kitaplardan daha samimi olduğunu, hayatın sırrını yakalamada daha mahir olduğunu fark etti. Ve çocuklar için de yazmaya başladı.
 • Esra Kireçci
  1976 yılında İstanbul’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Anadolu Ajansı’nda muhabir olarak çalışıyor. Evli ve 3 çocuk annesi.
 • Farhad Hasanzadeh
  1962'de İran Abadan'da düşük gelirli bir ailede doğdu. Tiyatro, kendisine yeni bir kapı açar, çünkü ilk yazdıkları performansında oynadığı bir oyundur. Hikaye ve şiirle ilgilenir. Bu şekilde konuşabildiğini hissettiğini ifade eder. İran ve Irak arasındaki savaş patlaması Hassanzadeh için aniden her şeyi değiştirir çünkü savaşın her şeyi yok ettiğine tanık olur. Ailesiyle birlikte memleketini terk etmek zorunda kalır. Sekiz yıllık savaş hayatımı tamamen değiştirir. 18 yaşından 24 yaşına kadar babasının aileyi ayakta tutmasına yardımcı olmak için farklı işler yapar. Bunlar: fotoğrafçılık, bisiklet onarımı, tekstil fabrikasında işçilik, inşaat elektrik işleri, duvar inşaatı ve şekerlemecilerde çalışma. Bu arada hikayeler ve şiirler de yazmaya devam eder. Ancak, savaş yüzünden kitapların yayınlanması mümkün değildir. Evlenir ve oğlu olur. Oğlu için uydurduğu hikâyeleri yazmaya karar verdiğinde hayatı farklı bir yöne doğru evrilir... O zamandan beri çocuklar ve genç yetişkinler için kaleme aldığı hikaye ve şiir kitaplarının sayısı 80 i buldu. Çalışmaları 30 ulusal ödül aldı ve 2017 Astrid Lindgren Anıtı Ödülü için aday olarak seçildi. Ayrıca yine 2017'de Uluslararası Andersen Ödülü'ne aday gösterildi. İran'ın dört bir yanındaki okullarda ve kütüphanelerde kitap eleştirileri toplantılarında çocuklarla ve gençlerle sürekli görüşüyor. Ayrıca, İran'ın genç yetişkinler için en ünlü gazetesiyle çalışıyor. "İran Çocuk ve Genç Yazarlar Birliği" nin kurucularındandır.
 • Faruk Öndağ
  1970 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa İnegöl’de tamamladı. 1994’te Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1997-2001 yıllarında Dr. Siyami Ersek Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Hastanesi’nde Anestesi ve Reanimasyon ihtisası yaptı. Uzmanlık tezi olarak Premedikasyon (hastayı bedensel ve psikolojik olarak ameliyata hazırlama) konusunu sundu. Bu arada iki yıl Hipnoterapist Mehmet Ayvacı’nın asistanlığını yaptı. Aldığı mesleki eğitim doğrultusunda “ağrı” üzerine çalışmayı planlarken ünlü edebiyatçı ve mesnevihan Şefik Can ile tanıştı. Vefatından önce bir yıl öğrenciliğini, son bir yıl ise özel doktorluğunu yaptı. Öğrenmenin kutsallığını bu büyük bilgenin eğitimlerinde öğrendi ve bu doğrultuda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Klinik Psikoloji’’ üzerine yüksek lisans yaptı. 2001 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında verdiği yaklaşık 1500 seminerde on binlerce öğrenci, öğretmen ve veliye hitap etti. Halen özel bir psikolojik danışmanlık merkezinin Eğitim Koordinatörlüğü’nü yürüten yazar, Milli Eğitim Müdürlükleri ve RAM’LAR aracığıyla psikolog, öğretmen, veli ve öğrencilere “Öğrenme Psikolojisi’’ üzerine seminer ve eğitimler vermektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
 • Fatih Okumuş
  1968 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve el-Ezher Üniversitesi mezunu. Sütçü İmam Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası Doğu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Rotterdam İslam Üniversitesi (2002-2005) ve Vrije Universiteit Amsterdam’da (2005-2010) öğretim elemanı olarak çalıştı. Hollanda’da Arapça, Fıkıh, Tefsir Usulü, Kur’an ve Hadis’e Giriş, Avrupa Kültürü içinde İslam, Siret, İslam Tarihi, Modern Müslüman Toplumlar, Islamic Theology of Religion derslerini veriyor.

  Yüksek lisansını “İslâm’ın Estetik Anlayışı” başlıklı teziyle KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptı (1996). “Hollanda’da Görev Yapan Türk İmamlarının Güncel Ginî Meselelere Yaklaşımları” konulu doktora çalışmasını Vrije Universiteit Amsterdam’da halen yürütmekte ve TRT Arapça televizyonuna konsept danışmanlığı yapmaktadır. Arapça, İngilizce ve Hollandaca biliyor.
 • Fatma Pekşen
  Üç çocuklu bir ailenin, ortanca kızı olarak Divriği’de dünyaya gözlerini açtı. Kedileri, civcivleri, çocukları sevdi. Dedesiyle adaş olmasından dolayı küçüklüğünde Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu olduğunu sandı. Okulda parlak bir öğrenci olmadı ama okulun kitaplık koluna girdi, bando takımında trampet çaldı. Yeşile, dağlara, kırlara olan sevdasını kâğıda dökmeye çalıştı. Kiminde karakalem çizimler yaptı, kiminde öyküler yazdı, kiminde de şiire benzemeyen şiirler çiziktirdi. Gençlik romanları yazdı. Evli ve iki çocuk annesi. Gençler için duygu yüklü kitaplar yazmaya devam ediyor.
 • Françoise de Guibert
 • Harold Gale
  "Zeka Dükkanı" serisinin yazarlarından. Uluslararası üstün yetenekliler organizayonu mensa için çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.
 • Hasan Nail Canat
  Kayseri’de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul’da sürdüren Hasan Nail Canat’ın pek çok oyunu sahnelendi. Altunizade Kültür Merkezi’nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi veren Canat, “Keloğlan”, “Sokak Kızı Elif”, “Minderella”, “Ateş”, “Demedim mi?”, “Metropol ve Kadın” adlı oyunlarını da yetişkinler için sahneledi.Canat, “Bize Nasıl Kıydınız?”, “Beşinci Boyut”, Sürgün”, “Çizme”, “Hasret”, “Siyah Pelerinli Adam”, adlı sinema filmleri ile “Camgöz”, “Deli Yürek”, “Ekmek Teknesi”, “Kalp Gözü”, “Müslüman’ın 365 Günü”, “Müslüman’ın 24 Saati” adlı TV dizilerinde rol almıştı. Dört çocuk babası sanatçı 21 Ekim 2004 tarihinde vefat etti.
 • Havva Tekin
  1963 yılında Kıbrıs’ta doğan Havva Tekin, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Türk Dili 0ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Halk Bilimi alanında Kıbrıs Romanı konusunda yüksek lisans çalışması sahibidir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yapmıştır. Edebiyatı bir bütün olarak görüp her alanıyla yakından ilgilenmiş; özellikle şiir, öykü, roman ve folklor alanında ürünler vermiştir. Yeşil Ada’nın Çocukları adlı romanı Kültür Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin 75. yılı onuruna açılan yarışmada büyük ödüle layık görülmüştür. Edebiyat araştırmaları alanında yurt içinde ve dışında düzenlenen çeşitli sempozyum ve kongrelerde çok sayıda bildiri ve araştırma sunmuştur. Yazar roman, öykü, şiir, özgün çocuk masalları ve öyküleri alanında çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
 • Hayley Long
  Ipswich'de doğdu ve Felixstowe'de denizle büyüdü. Kitap yazmaya başlamadan önce öğretmenlik yaptı. Brüksel'de, Londra'da, Cardiff'de ve Norwich'te İngilizce öğretti. Şimdilerde kendini okuma ve yazmaya adadı. Gençler için kaleme aldığı romanları on beşten fazla dile tercüme edildi.
 • Hülya Kibaroğlu

  Annem ve babam gibi ben de İstanbul'da doğdum. Çocukluğumda “muhacir” sözcüğünü çok duyardım da pek
  anlam veremezdim. Babamların Selanik-Sevindik köyünden, annemlerin de Üsküp’ten göç ettiğine aklım erince
  sözcüğün anlamını kavradım. Anneannemin değme macera kitaplarına taş çıkartan masallarıyla, ağzından çok
  doğal bir şekilde dökülüveren hiç duyulmamış deyimleriyle büyüdüm. Annem, durmadan hikâye anlatsın diye
  başının etini yiyen, uykusuz, garip bir çocuk olduğumu söyleyip durur.

  Liseden Fen Bilimleri öğrencisi olarak mezun olmama rağmen matematik, kimya ve biyolojiye ihanet ederek
  Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğ. Fak. Türk Dili ve Ed. Eğ. Bölümünü bitirdim. Sonra uzun yıllar Edebiyat,
  Türkçe öğretmeni ve bölüm başkanı olarak çalıştım.  Sırasıyla Kadıköy Kız Lisesi, Zihnipaşa İÖO, Özel Karagözyan
  Ermeni İÖO, Avusturya Liseliler Vakfı Özel ALEV İlköğretim Okullarında görev yaptım. Uzun yıllarım çocukların,
  Gençlerin arasında geçti.

  Bu yıllara üç de kitap sığdı. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik ve basılmış üç kitabın çift yazarından
  biri benim.

  Dedim ya, uzun zaman çocuklar ve gençlerle birlikte çalıştığımdan onların dünyalarına ayna tutmak,
  onların ellerinden tutmak, her zaman umut olduğunu onlara hatırlatmak, yaşamlarına katacakları anlamlar
  gösterebilmek için öyküler,  romanlar yazmaya başladım. Yakın zamanda bir öykü kitabım da basılacak, hazırlıkları
  sürüyor.
   
  İstanbul Ün. Alman Dili ve Eğ. öğrencisi olan bir oğlum var. Oğlumun altın kalbi, nezaketi, terbiyesi, genç yaşlı
  demeden herkese, hep saygıya davranması, şakayı çok sevmesi, hayvanlara çok düşkün olması derslerine karşı
  gösterdiğini tembelliğini çoğu zaman bana unutturur.

  Değişik insanlar ve manzaralar görebileceğim şekilde gezmeyi, aylak aylak dolaşmayı, film seyretmeyi, kitaplar
  okumayı, arkadaşlarımla sohbet etmeyi, değişik yemekler yapmayı, baharatçılarda dolaşmayı, İstanbul'un büyüsüne
  kapılmayı, insanların kendilerine ve tanıdıklarına dair anlattığı her hikâyeyi can kulağıyla dinlemeyi; denize, kuşlara,
  ağaçlara bakıp dalıp gitmeyi, reklamsız ve kısa polisiye dizileri, medyanın yarattığı tüketim nesnelerine bakıp
  eğlenmeyi çok severim.

  Hayvanları sevmeyenler, onlardan korkanlar, hep çok işi olanlar, yoğun ve yorgun sözcüklerini çok kullananlar, çok
  yoğun oldukları için gökyüzündeki bulutlara, yıldızlara haftalar boyunca bakmayanlar, yanından geçtikleri ağacın
  atkestanesi olduğunu bilmeyenler, dalından bir portakalı koparıp yemeyenler, kendilerini tümden dizilere adayanlar,
  hep şikayet edecek bir şeyler bulanlar, bir yerlere gitme heyecanı duymayanlar, "sonra, bakarız,düşünürüz, dur
  bakalım hele..." şeklinde her şeyi erteleyenler, içtikleri yeni demlenmiş çayın mis gibi kokusunu içine şöyle bir
  çekmeyenler için de üzülür ve onlara sinir olurum.

 • İan Mcnee
  1982 massachsets doğumlu olan ian öğretmenlik yapmaktadır. eğitim teknoloji konularında uzmandır.
 • İdil Ünlü
  1978 yılında İstanbul’da doğdu. SanktGeorg Avusturya Lisesi’ni bitirdi. Lise öğrenimi boyunca Almanca ve İngilizce’denTürkçe’ye çeviriler yaptı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okudu. Lise yıllarında başladığı tercümanlığa hala devam ediyor. Ama vaktini daha ziyade çocuk hikaye ve romanları yazmaya ayırıyor.Yazarın kitap okuma alışkanlığı çok küçük yaşlarda başladı. Gününün büyük bölümü evin kütüphanesinde bulunan kitapları okumakla geçiyordu. Özellikle ansiklopediler çok ilgisini çekiyordu. Kelime dağarcığının artmasında, düşünce ufkunun genişlemesinde ansiklopedilerin rolü çok büyük oldu. Aklına gelen şeylerle ilgili bilgiyi o an bulabilmek onun için oldukça heyecan vericiydi. Örneğin kuşlar nasıl uçuyorlar, arılar nasıl bal yapıyorlar, insan nasıl kesintisiz olarak nefes alabiliyor, ciltte oluşan yaralar kendi kendini nasıl tamir ediyor, uçsuz bucaksız gökyüzünde gezegenler birbirine çarpmadan nasıl ilerliyor ya da uçaklar nasıl uçuyor? ... gibi merak ettiği soruların cevaplarını bulabilmek için saatlerce ansiklopedi sayfalarını karıştırıyordu.Ansiklopedilerden sonra en çok okudukları ise dünya çocuk klasikleri ve ünlü çocuk romanlarıydı. Eğer bu romanlardan beğendikleri olursa tekrar tekrar okuyup orada anlatılan karakterleri daha iyi tanımaya ve kendi zihninde geliştirmeye çalışıyordu. Anlatılan karakterlerin eksik yönlerini buluyor ve onları kendi hayalinde daha iyi, daha mükemmel yapmaya gayret ediyordu. Üzerinde en çok etki meydana getiren karakterler ise güzel huylu, cesur, merhametli ya da tevazulu olan karakterler idi. Kendisini bu karakterlerle kıyaslayıp nasıl daha iyi bir insan olabileceğini düşünürdü. Örneğin Polyanna’nın merhametli ve ince düşünceli olması ya da Küçük Lord’dakiCedric karakterinin yardımsever olması onu daha şefkatli ve daha yardımsever biri olmaya teşvik etmişti. Ama her ikisinin de eksiklikleri olduğunu düşünüp onları kendi hayalinde mükemmelleştiriyor ve böylece okuduklarından ders çıkarmaya çalışıyordu.Küçük yaşta okuduğu bu kitapların kişiliğinin gelişmesinde olumlu etki yapması onu çocuklar için örnek model olabilecek, onları daha güzel huylu, daha cesur, daha şefkatli, daha sabırlı, daha akılcı olmaya yönlendirebilecek karakterlerin olduğu çocuk kitapları yazmaya teşvik etti. Papkin’i bu düşünceler içerisinde yazmaya başladı. Dileği; Papkin’i okuyan tüm çocukların, Papkin gibi akıllı, güzel huylu, vicdanlı, yardımsever, şefkatli, cesur ve korkusuz olma konusunda daha istekli ve daha şevkli olmaları...
 • İsmail Bilgin
  İsmail Bilgin 1964'te Gelibolu’nun Evreşe nahiyesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra liseyi Gelibolu’da okudu. 1984'te İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği'ni kazandı. Fakülteyi 1988'de bitirip yüksek lisansını yaparken 1990'da mezun olduğu okula asistan olarak geri döndü. 1993'te yüksek lisansını, 1999'da doktorasını tamamladı. 2000'de, kendi isteğiyle üniversiteden ayrılıp bir kamu kuruluşunda çalışmaya başladı. Küçüklüğünden beri okuma yazmaya karşı büyük tutkusu olan yazar, 2000'de Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasında İstanbul Depremi’ni anlattığı “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikâyesi ile birinci oldu. Bu tarihten itibaren artan bir gayretle yazı hayatını sürdüren İsmail Bilgin, 2014'te Eskader tarafından tarih dalında Kut’ül Amare romanıyla; 2015'te de Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödüle Çanakkale Romanları/Araştırmaları sebebiyle layık görüldü. Daha çok yakın tarih konularını, özellikle de 1. Dünya Savaşı dönemini ele alan eserlerle çocuklarda tarih bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için tarihî hikâyeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.
 • James Doyle
 • Jean Molla
  1958 yılında Fas’ta dünyaya gelmiştir. Fransa’da edebiyat ve turizm eğitimi almıştır. Arıcılık, klasik gitar öğretmenliği, müze rehberliği gibi farklı işlerde çalıştıktan sonra edebiyat öğretmeni olmuştur. Hâlen bir kolejde edebiyat öğretmenliği yapmayı sürdürmektedir. 2000 yılında, üçüncü oğlunun dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra yazı hayatına atılmıştır.
 • Juno Dawson

  2014 Queen of Teen ödülünü kazanan Juno Dawson, 2015 yılında All of the Above isimli ilk çağdaş romantik romanını yayımladı. Juno, Attitude, GT, Glamour ve Guardian gibi gazete ve dergilerde düzenli olarak yazılar yazıyor. Cinsellik, edebiyat ve eğitim konularında hazırladığı haberlerle BBC Women’s Hour, Front Row, This Morning ve Newsnight gibi radyo ve televizyon programlarına katkıda bulunmuştur. Juno Dawson, okulları ziyaret eden ve dar gelirlilere yardım eden First Story isimli yardım kuruluşuyla çalışmaktadır. Juno’nun çalışmaları birçok övgü almış ve kitapları ondan fazla dile tercüme edilmiştir. Şimdi tam zamanlı olarak yazarlık yapıyor ve Brighton’da yaşıyor.

   

 • Kadir Demircan
  1972 yılında Kütahya’da doğdu. 1994'te İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Japonya'da, genetik ve moleküler biyoloji alanında doktora yaptı. Bilimsel çalışmalarını ağırlıklı olarak hücrelerimizdeki moleküler makaslardan olan ADAM-TS genleri üzerine sürdürdü. Romatizma, kanser, diyabet, spinal kord yaralanmaları, preeklemsi, kalp krizi, ateroskleroz, infertilite ve Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarında ADAM-TS genleri üzerine uluslararası makaleler yayımladı. 2011 yılında genetik doçenti oldu. Çeşitli üniversitelerin tıp fakültelerinde akademisyen olarak çalıştı. Adli Tıp Kurumu'nda genetik uzmanı olarak görev yaptı. Popüler bilim yazıları Bilim ve Teknik dergisinde yayımlandı. Çok sayıda radyo ve TV programına uzman konuk olarak katıldı. Doktora çalışması Japonya’da Genç Araştırmacı Ödülü aldı. Çalışmaları TÜBİTAK, Japonya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilaç devi TAKEDA tarafından desteklendi. Kitapları: Dedektif DNA (Tuti Kitap, 2015), Dünyaca Ünlü Şüpheli Ölümler (Timaş, 2017) ve DNA: Olay Yeri İnceleme.
 • Ken Russell
 • Kjartan Poskitt
  Kjartan, pek çok çocuk TV programında çalıştı. Binlerce stüdyo izleyicisi programlarına büyük ilgi gösterdi. Televizyon için bilimsel programların yanı sıra hikâyeli ve oyunlu çocuk programlarının metin yazarlığını yaptı. Tüm bunları yaparken mühendislik alanında diplomasını da aldı.Kjartan şarkı sözleri ve senaryolar yazdı, geniş bir yelpazede danışman olarak çalıştı. Çocuk programları yayını yapan CBBC kanalı için orijinal temalı müzikler hazırladı. “Eğlenceli Bilgi” kitaplarının dışında pek çok kitap yazdı. 2008 yılında “çocuklar için en komik kitabı seçme yarışması” olan “RoaldDahlFunny”e aday gösterilen Kjartan’ın kitapları 30’un üzerinde dile çevrildi.Halen televizyon programları için müzikler hazırlamakta, senaryo yazmakta, danışmanlık yapmakta, eğlenceli oyunlar ve bulmacalar hazırlamakta. Hobileri arasında astronomi başta geliyor.
 • Lee Pascal
 • Louie Stowell
  Başka bir yüzyılda doğdu ve zaman yolculuğuyla günümüze geldi. Sırayla olmasada bir şekilde Frodo Baggins, Doctor Who, Batman, Galadriel, Pippi Longstocking, Cheetara from Thundercats and Miss Marple olmak istiyor.
 • Margie Agnew
  Uzun yıllar öğretmen olarak çalışmıştır. Uzmanlık alanı, belirgin öğrenme güçlükleri çeken ve ders çalışma konusunda yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerdir.
 • Mehmet Atılgan
  Uzun zaman önce Ankara’da doğdu. Edebiyat dünyasına şiir yazarak adımını attı ve ilk şiiri yirmi yaşındayken "Öteki-Siz" dergisinde yayımlandı. Küçük İskender şiirleri için “ustalık işi” dese de şiir yazmayı bırakarak kendini roman sanatına verdi. İlk romanı 2007 yılında yayımlandı. Eşi ve kedisiyle birlikte Ankara’da yaşamakta ve yazmaya devam etmektedir.
 • Mehmet Baltaoğlu
  1968 Zonguldak doğumlu olan Mehmet Baltaoğlu uzun yıllar çeşitli çocuk kitapları ve dergileri için çizimler yaptı. Sumarna isimli fantastik çocuk romanının da yazarıdır.
 • Metin Özdamarlar
  Kayseri'nin Develi ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri hayali öğretmen olmaktı. Hayalinin peşinden gitti. Anadolu Üniversitesi eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Şimdi Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eğlenceli Bilgi serisinde yüzbinlerce çocuğa ulaşan 15 adet kitabı yayınlanmıştır. On beş yaşından beri yazının ve yazmanın içinde... Yazmayı, okumayı, gezmeyi çok seviyor. Eğlenceli Bilgi serisini renklendirecek yeni kitaplar yazmaya devam eden yazarın, Asel ve eslem isminde iki kızı bulunuyor.
 • Michele Mira Pons
 • Michelle Finlay
 • Mine Sota
  1972'de doğdu. Saklambaç oynadı, okula gitti, otobüs kuyruğunda sıra bekledi, Türk filmleri izledi, gazetenin verdiği ansiklopedilerden almak için kupon biriktirdi… Kendini bildi bileli yazar olmak istedi. Tabii kastettiği "gönül yazar" değildi. İlk yazı çalışmaları, evdeki duvarlara keçeli kalemle serbest yazım şeklinde başladı. sonra kâğıda geçti. bilgisayar virüsünün insanlara bulaşmadığına ikna olunca yazmaya bilgisayarda devam etti. Çeşitli dergilerden okurlarına seslendi. Yazmaya devam ediyor.
 • Miriam Spitzer Franklin
  Miriam Spitzer Franklin, şu anda evde öğrenim gören öğrencilere eğitim veren bir ilkokul ve ortaokul öğretmeni ve Charlotte Mecklenburg okullarında misafir yazardır. Franklin, Sıra dışı'nı, yüksek ateş sonucu menenjit ve beyin zedelenmesi geçiren yeğeninden ilham alarak kaleme almıştır.  
 • Mustafa Orakçı
  1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.
 • Nefise Atçakarlar

  1977’de mis gibi portakal kokan, denizi pırıl pırıl parlayan Antalya’da doğdu.
  Orta öğrenimini Isparta Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı.
  İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında, masmavi denizle yemyeşil çimenlerin bir araya geldiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Çocuklara yönelik bini aşkın eser için derleme, editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Kadir Has Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Basılı ve dijital çocuk kitaplarını, çocukların okuma kültürüne etkileri konusundaki farkları bakımından inceleyen “Picture Books vs. Picture Book Apps/Resimli Masal Kitapları, Elektronik Masal Uygulamalarına Karşı” konulu bir yüksek lisans tezi çalıştı. Masal Parkı adlı derleme eseri beş yüz binden fazla çocuğa ulaştı. ‘İstiklal Marşı’mız Nasıl Yazıldı?” adlı eseriyle İstiklal Marşı’nın gizemli anlamlarını, çocuklar için, hikaye diliyle anlattı. Çocuklar ve gençlere yönelik 30’dan fazla kitap yazmıştır. Üsküdar Çocuk dergisinde çizgi öyküler yazdı. TRT Çocuk dergisinde yazmaya devam ediyor.

 • Okay Tiryakioğlu
  1972 yılında Mersin’de doğdu. Çocukluğu İstanbul-Erenköy’de geçti. Annesinin armağan ettiği gizemli ve kara mizah yüklü öykü kitaplarıyla edebiyata dair ilk heyecanları uyanmaya başladı. Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimini 1994 yılında yarıda bırakarak tamamen edebiyata yöneldi. Yurt dışında, uzak ve gizemli ülkelerde yaşamayı daima sevdi. Edebiyat çalışmalarının roman alanındaki ilk ürünü olan Karanlığın Çağrısı isimli eseriyle 2002 yılında Beyan Yayınları İlk Romanlar ödülünü kazandı. İkinci romanı Gölgeler 2004 yılında basıldı. Bunu 2005’te üçüncü romanı Bin Yılların Gecesi takip etti. Asıl çıkışını 2009 yılında Kuşatma 1453 ile yaptı. Tarihî roman okurlarının büyük ilgisiyle karşılaşan Kuşatma 1453’ü, Kanuni ve Yavuz başta olmak üzere diğer romanları izledi.
 • Owen Davıes
  : Yazar Hertfordshire Üniversitesi’nde okutman. Araştırma alanı modern ve çağdaş büyücülük ve büyü tarihi. Büyücülük ve büyü üzerine ilgisi çocukluk yıllarında okuduğu Alan Garner kitapları ve onlar sayesinde kazandığı halkbilimi ve mitoloji ilgisi. Daha sonra Cardiff Üniversitesi’nde arkeoloji ve tarih okudu. Neolitik ve Bronz çağ hakkında çalışmalar yaptı.
 • Özgür Balpınar
  21 Aralık 1989 tarihinde Adana’da doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladı. Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından kararsız kaldı. Akabinde, “Artık zamanıdır,” diyerek uzun sürecek bir yolculuk için ilk adımını attı. Kültür-sanat neşriyatı “Kuledibi Dergi”yi kurarak bu mecrada ve ayrıca başka dergilerde öyküler yazdı. Yolculuğu devam ediyor.
 • Özlem Gürhan
  1972 yılında Kırıkkale’de doğdu. Aslen Nevşehirli bir ailenin ilk çocuğudur. İlk ve orta eğitimini Kırıkkale’de, üniversite eğitiminiyse Trabzon KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde tamamladı. 1993 senesinde mezun olduktan sonra çeşitli dershanelerde ve özel okullarda öğretmenlik yaptı. Dergâh ve Hece dergilerinde öyküleri yayımlanan Özlem Gürhan, hâlen Erzurum Özel Aziziye Lisesi’nde çalışmaktadır.
 • Patricia Forde
  Patricia Forde İrlanda’nın kuzeyinde, Galway’de yaşamaktadır. Çocuklar için beş kitap yayımlamış, televizyon programları için yazılar yazmıştır. Bunların yanı sıra, ilkokul öğretmenliği yapmış ve Galway Sanat Festivali’nin yöneticiliği görevini yürütmüştür. Ayrıntılı bilgi için patriciaforde.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Philip Carter
 • Pr Jean
 • Pr Jean Philippe Raynoud
  Toulouse ve Paris üniversitelerinde eğitim gördü. Ağırlıklı olarak klinik tedavi uzmanı olarak görev yapıyor. Tolouse Üniversitesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi departmanı başkanı.
 • Rana Demiriz
  Koç Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan Rana Demiriz, on yedi yaşına kadar dört roman yazmıştır. Türkiye'nin birçok il ve ilçesindeki okullarda 2010 yılından itibaren 'okuma alışkanlığı, kitap sevgisi, dershanesiz başarı ve genç yazarlık' konulu seminerler vermiştir. Ayasofya'da Bir Gece yazarın Genç Timaş tarafından yayımlanan ilk romanıdır.
 • Recep Şükrü Apuhan
  1958 yılında Urfa’da doğdu. İlk ve ortaokulu İstanbul, Ankara, İzmir illerinde okudu. Lise öğrenimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İlk yazılarını mahalli gazete ve dergilerde yayımladı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri, denemeleri, şiirleri ve araştırmaları yayımladı. Bazı gazete ve dergilerde yazı işleri ve yayın müdürlükleri yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 • Robert Allen
  Etkili ve gerçekçi bir üsluba sahip olan yazarın hayattaki amacı okurlarını hayal ettikleri şeylere kavuşturmak. Bu amaç için 40 yıldır yazıyor. İlk kitabı ‘’Nothing Down: How to Buy Real Estate with Little or No Money Down’’ New York Times En çok satanlar listesine girdi ve tarihte en çok satan gayrimenkul yatırım kitabı oldu ve Rob’u zamanın en etkili yatırım danışmanı yaptı.
 • Salih Suruç
  Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi, Kuskunlu Köyü’nde doğdu (1953). İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi (1976). Dergi, yayınevi ve gazetelerde editörlük, Kültür-Sanat ve Edebiyat sayfa koordinatörlüğü yaptı. Çerkezköy Merkez Vaizliği, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Milli Kütüphane’de Daire Başkanlığı ve Duşanbe Kültür ve Turizm Müşavirliği görevlerinde bulundu. Peygamberimizin hayatına ilişkin çalışmasıyla 1988’de Pakistan’da “Siyer” dünya birincilik ödülünü aldı.
 • Saliha Şahan
  Saliha Şahan, 1962 yılında Yozgat Şefaatli’de doğdu. 1971’de ailesiyle birlikte Danimarka’ya taşındı. 1974 yılında vatanında yaşama arzusuyla tekrar Şefaatli’ye dönüp amcasının evinde kalarak liseyi başarıyla bitirdi. Sonra Ankara Fen Fakültesi’nde, ardından Hukuk Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. Ankara’da çalıştıktan sonra İstanbul’da büro açarak mesleğini sürdürdü. Saliha Şahan 6 Ocak 2009 tarihinde vefat etmiştir.
 • Sally Nicholls

  Sally Nicholls  Stocton’da doğdu. Her zaman okumayı sevdi ve çocukluğunun büyük kısmını gerçek hayatı kitaplardaki gibi çabalayarak geçirdi.
  Okulu bitirdikten sonra altı ay Japonya’da çalıştı. Avusturalya ve Yeni Zelanda’ya seyahat etti, sonra İngiltere’ye dönerek Warwick Üniversitesi’nde Felsefe ve Edebiyat okudu. Üçüncü yılında Bath Spa Üniversitesinde Gençler için Yazarlık konusunda yüksek lisans programına kaydoldu. İngiltere’de ve yurtdışında birçok başka ödülle birlikte 2008 Waterstones Çocuk Kitabı Ödülünü kazanan Sonsuza Dek Yaşamanın Yolları adlı ilk romanını burada yazdı.

   

 • Sema Karabıyık
  1971 yılında Afyon'da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Finans sektöründe başladığı çalışma hayatında, bankalarda ve özel finans şirketlerinde analist, yatırım uzmanı, broker, dealer ve trader olarak görev aldı. 2000 yılında bağlı bulunduğu kurumdan istifa etti. www.haberzade.com adlı internet sitesinde genel yayın yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Mazeretim var Büyüyorum, Dört Kafadar ve Balkız Soruyor yazarın yayınlanmış kitapları…
 • Sevinç Kuşoğlu
  Elazığ doğumlu yazar, M.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümünü bitirdi. Resim çalışmaları yurt içi ve yurt dışında pek çok yerde sergilendi. Ayrıca geleneksel Türk sanatlarından biri olan tezhip sanatı ile ilgileniyor. Resim çalışmalarının yanı sıra çocuklar için masal, öykü ve oyunlar da kaleme alan yazar; Mavi Kuş, Musa’nın Yeni Pabuçları, Biz Savaş Çocukları’ydık öyküleriyle ödül aldı.
 • Sharon M. Draper
  Sharon M. Draper profesyonel bir eğitimci aynı zamanda başarılı bir yazardır. Yazarın ödülleri: Yılın Ulusal Öğretmeni Beş defa aldığı Coretta Scott King Edebiyat Ödülleri, Out of my Mind ile iki yıl boyunca The New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer alan yazarı ünvanı Ohio Outstanding High School Language Arts tarafından Eğitimci,Yılın Ohio Öğretmeni NCNW Mükemmellik Öğretimi Ödülü Milken Aile Vakfı Ulusal Eğitimci Ödülü YWCA Başarılı Kariyer Ödülü Pepperdine Üniversitesi Üstün Mezun Ödülü Marva Collins Eğitimde Mükemmellik Ödülü ve Valilik Eğitim Liderlik Ödülü Ohio Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Eğitimde Ohio Pioneer Ödülü 2008’de the Beacon of Light Humanitarian Ödülü 2009’de Pepperdine Üniversitesi tarafından verilen Doktora ünvanı 2011’de the Educational Book and Media Association tarafından verilen 33. Annual Jeremiah Luddington Ödülü Ergen edebiyatı alanına katkılarından dolayı The Assembly on Literature for Adolescents of the National Council of Teachers of English tarafından Ömür Boyu Başarı Ödülü 2015’de American Library Association tarafından Margaret A. Edwards Ödülü aldığı ödüllerden bazılarıdır. Beyaz Saray’a altı kez konuk olarak çağrılmıştır. Washington Ulusal Kitap Festivali’ne konuşmacı olarak seçilen dört yazardan biridir. Moskova Kitap Festivali’nde ülkesini temsil etmiştir. Copper Sun kitabı, US State Department and the International Reading Association tarafından Reading Across Continents olarak bilinen uluslararası okuma projesinde Amerikan romanı seçilir. ABD, Gana ve Nijerya’daki öğrenciler kitabı okuyarak hem fikir alışverişinde bulunurlar hem de kültürlerarası deneyimlerini paylaşırlar. Öğretmenlerin ve öğrencilerin motivasyonlarını arttırmak ve cesaretlendirmek için yapılan çalışmalara dahil olur. Ayrıca ABD, Gana , Rusya gibi çeşitli ülkelerde eğitimde başarıyı ve öğretimdeki mükemmeliyet gücünü anlatmak için çalışmalar yapar. One Small Torch adlı kısa öyküsüyle $5000 para ödülü kazanır aynı zamanda ilk edebiyat ödülüdür. Sayısız şiir, makale ve kısa öyküleri çeşitli gazetelerde yayınlanır.
 • Simon Nicholson
  Simon Nİcholson çocuklar için oyun, kitap ve yüz bölümden fazla çocuk dizisi kaleme almıştırç. ingiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri'ne ve Kraliyet Televizyon Cemiyeti Ödülleri'ne aday gösterildi.
 • Simon Packham
  Yazar Brighton’da doğdu. Manchester Üniversitesi’nde drama eğitimi aldıktan sonraki 20 yıl aktörlük ve müzisyenlik yaparak geçirdi. Eşi ve iki çocuğuyla beraber Horsham’da yaşıyor.
 • Steve Barlow
  Yazar İngiltere’de doğdu. Warwick Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Çeşitli zamanlarda öğretmen, aktör, sahne yönetmeni ve kuklacı olarak çalıştı. Yazar Somerset’te eşiyle yaşıyor.
 • Steve Skıdmore
  Birstall, İngiltere’de doğdu. Nottingham Üniversitesi’nde okudu. Drama öğretmeni olmak için eğitim aldı. Steve Barlow’la tam zamanlı bir yazar olmaya karar vermeden önce birkaç okul ve kolejde eğitim verdi. Yazar Leicester’da yaşıyor.
 • Vehbi Vakkasoğlu
  Kahramanmaraş'ta doğan yazar, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Öğretmenlik mesleğine Milli Eğitim'in değişik kademelerinde 35 yıl emek verdi. Türk çocuklarının eğitimine katkıda bulunması için Berlin'e tayin edildi. 6 yıl Almanya'da çalıştı. İlk kitabı olan "Mehmet Akif", 1968 yılında yayınlandı. O günden bugüne 42 esere imza attı, eğitimciliği ve eserleriyle yepyeni bir gençliğin yetişmesine büyük hizmet etti. İlk gençlik yıllarından itibaren, toplumu eğitici binlerce konferans ve seminer gerçekleştirdi. "Hayatın manası, muhtevası ve özü sevgidir" gerçeğini yaşayarak yaydı ve kitaplarıyla gönüllere yerleştirdi. “Sevgi Merkezli Eğitim" projesiyle hem eğitimcilere hem anne-babalara hem de gençlere etkili rehber oldu. Sadece "Bir Destandır Çanakkale" başlığıyla yurtiçi ve yurtdışında verdiği konferanslar 1400'ü buldu. Yeni bir Çanakkale ruhuyla dirilmenin ve sevginin özünü yakalayarak kendine gelmenin önemli temsilcilerinden biri oldu. Bu çerçevede sevenlerinden meydana gelen “Sevgi Ailesi” bütün dünyada hızla gelişmekte ve sevgi bayrağını her gün biraz daha yükseltmektedir. En büyük zevki, gönüllerden gönüllere sevgi iletişimi kurmaktır. Ona göre, eğitim hizmetlerinden emekli olmak imkânsızdır. Bu yüzden “Hocanın rahmetlisi olur, emeklisi olamaz" prensibini rehber edinmiştir. Bütün yeryüzünü bir mektep haline getirmeye, seminer ve konferanslar halkasını genişletmeye çalışmaktadır. “Gidemediğin yer ne kadar senin değilse, giremediğin gönül de o kadar senin değildir" cümlesini hayat prensibi olarak kabul etmiştir. Gençleri çok seven yazar, gençlerle gönül saflarını sık tutmanın, geleceğimizin garantisi olduğuna inanmaktadır.
 • Villemin Pr. Jean Philippe Reynaud
 • Yılmaz Erdoğan
  28.06.1961’de Ankara’da doğdu. Aslen Tokat Reşadiye’lidir. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. Kimsesiz ve köprüaltı çocuklarının dünyalarını anlatan şiir, hikâye ve romanlar yazdı. Gençlik romanlarında mizah ve romantizmi harmanlayan konularıyla dikkat çekti. Çocuk hikâyesi dalında iki defa üçüncülük ödülü aldı. Yayınlanmış 17 roman, 12 hikâye, 2 şiir 5 antoloji kitabı vardır. Ayrıca 5 senaryo ve 1 radyo oyunu bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kastamonu'da açtığı Uygulamalı Hat Sanatı kursunda Kastamonulu Hattat Emrullah Demirkaya'dan Rık'a yazısını öğrendi. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının İzmir Buca'daki tesislerinde düzenlediği “İzcilik temel Liderlik” kurslarına Gazi Ün. Basın Yayın Yüksek Okulunu temsilen katıldı. 7 romanı Türkiye Gazetesi’nde tefrika edildi. 1995 yılında bir yıl süreyle Kültür Bakanlığının açtığı tezhip kursuna devam etti. Yılsonunda açılan sergiye 5 eserle katıldı. 4 adet çocuk şiirinin, çizgi film-Klip-çocuk şarkısı olarak yapımı gerçekleştirildi. 5 şiirinin kliplerini çekti. “Merhaba” isimli aylık bir gazete ile “Kervan” isimli kültür sanat edebiyat dergilerini yayınladı. Abant İzzet Baysal Kız Yetiştirme Yurdu öğrencileri için “Bir Gemi Nasıl Yürür” adlı tek perdelik tiyatro oyununu yazıp yönetti. Türkiye Yazarlar Birliği’nce “Konaktaki Hazine” kitabıyla 2013 yılında çocuk edebiyatı dalında ödüle layık görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği, İlesam ve Türksav üyesi; Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği ile Bala Kitap Topluluğu’nun kurucu üyesidir.
 • Zübeyir Tokgöz
  1971 yılında Kırşehir’de doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1990 yılında mezun olmuştur. Günce Yayınları, 1999 yılında "Demokratikleşme Sürecinde Siyasi Partiler" isimli araştırma kitabını, Elips Kitap, "Küre" isimli romanını 2006 yılında; "Ongay" isimli öykü kitabını 2007 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca yazarın çocuk edebiyatında yaptığı çalışmalar devam etmektedir. Bu bağlamda, "'Robot Muncuk" isimli çocuk öykü kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2011 yılında, Ahi Evran ve Ahilik Sistemi isimli resimli kitabı Ebren Yayınları tarafından 2012 yılında, Kalkınmanın Gücü Kooperatifçilik isimli kitabı yine aynı yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Yazar, eserlerinde çocukların bilimsel duyarlılığını artırmaya gayret göstermektedir. Gökbilimini konu eden "Hidrojen Aşısı" ve "Satürn Gezegeninde Kayak Pisti" isimli çocuk öykü kitaplarını 2013 yılında Küçükev Yayınları tarafından yayımlamıştır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayımlanan yazarın; öykü, roman ve çocuk kitapları konusunda çalışmaları devam etmektedir.
Back To Top