skip to Main Content
A
B
C
Ç
D
E
F
H
İ
J
K
L
M
N
O
Ö
P
R
S
Ş
V
Y
Z
 • Ahmet Yılmaz Boyunağa
  1935 yılında Kırklareli'nde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Zonguldak'ta yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Değişik illerde öğretmenlik yaptı, talebe yetiştirdi. Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyeliğinden emekliye ayrıldı. 2 çocuk babası olan Ahmet Yılmaz Boyunağa, 1995 yılında vefat etti. Boyunağa arkasında, kendisini hayırla yad ettirecek, özellikle gençlerin zevkle okuduğu pek çok tarihi roman bıraktı.
 • Anna Claybourne
  Anna, Yorkshire bölgesinde yetişti ve önce Oxford Üniversitesi'nde sonra da Toronto'da İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Anglo-Sakson edebiyatı üzerine akademik kariyerine başlayan ve doktorasını yapan Anna, akademisyen olmak yerine gençler için kurgu-dışı kitaplar yazmayı seçti. Eşi ve oğlu ile Edinburgh'da yaşayan Anna'nın hobileri, yaratıcı yazma, dikiş ve bir müzik grubunda trombon çalmayı içeriyor.
 • Bear Grylls
  Edward Michael Bear Grylls, 1974 doğumlu İngiliz ünlü maceraperest, TV programcısı, yazar. Türkiye'de ve dünyada oldukça meşhur. Eski İngiliz Özel Kuvvetler (SAS) askeri, Everest'e tırmanan en genç dağcılardan... "İnsan Doğaya Karşı", "Born Survivor", "Ultimate Survival", "Island" tanınan programlarından...YAYINEVİMİZDEN ÇIKAN DİĞER KİTAPLARI Hayalet Uçak Meleklerin Ateşi Hayatta Kalma Kılavuzu
 • Bernard Friot
  1951 yılında Charters şehri yakınlarında doğdu. Ama birçok kez valizlerini topladı ve hem Fransa'nın hem de Almanya'nın farklı şehirlerinde yaşadı. Uzun yıllar Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra dört yıl Frankfurt'ta Gençlik Kitapları Kurumu'nun sorumlusu olarak çalıştı. Yakın zamanda Besançon şehrine yerleşti. Burada kendini yazmaya ve çeviriye verdi. Kırktan fazla kitabı Almancadan Fransızcaya çevirdi. Friot kendini "arzuhalci" olarak tanımlıyor ve bu nedenle genç okurlarla sürekli olarak iletişim hâlinde bulunduğunu, hikâyelerinin kaynağını onların duygularında bulduğunu söylüyor.
 • Bernhard Hagemann
  Bernhard Hagemann, 1956 yılında, Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Bad Reichenhall şehrinde doğdu. Çocukluğu Chiemgau şehrinde geçti. Henüz çocukken fotoğraf çekmeye başladı ve ileride fotoğrafçılık mesleği oldu. Hagemann için yazmak da her zaman bir tutku olduğu için mesleğinin yanı sıra birçok hikâye de kaleme aldı. 1992’de ilk romanı Paul, Dreiviertelsommer mit Hund yayımlandı. O tarihten itibaren birçok çocuk ve gençlik romanı basılan yazar aynı zamanda kısa hikâyeleriyle antolojilerde de yer aldı. Halen Münih’in yakınlarında yaşamını sürdürmektedir.
 • Birsen Ekim Özen
  1969 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Vekil öğretmen olarak başladığı işine, 1996 yılında kadrolu öğretmen olarak devam etti. 2001 yılında öğretmenlikten istifa etti ve eşinin işi nedeniyle önce Almanya’da, daha sonra da Rusya’da yaşadı. 2008 yılında Türkiye’ye döndüğünde bir yayınevinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 2009 yılında ise tekrar öğretmenliğe döndü. Hâlen öğretmenlik yapan yazar, evli ve 2 çocuk annesidir.
 • Bora Serhat Çelik
  Sosyoloji lisansını Eskişehir'de tamamladı. Yüksek lisansını İstanbul'da yaptı. 2002'den bu yana Psikolojik Danışman ve Rehber olarak, ilk-orta öğrenim öğrencilerine rehberlik etmekte. Gençlere yazmayı, onlarla paylaşmayı seviyor. Öte yandan ebeveyn olmanın da ne demek olduğunu bildiğinden ezberden konuşmuyor. Seminerlerinde anne-babalarla da bir araya geliyor. Bir gençlik travması olan sınavlarda "Nasıl başarılı olunur?" sorusunun cevabını bulmada gençlere yardım ediyor.
 • Cas Lester

  Cas Lester, uzun yıllar boyunca CBBC’de çocuk programları hazırlayarak harika zaman geçirdi ve çok eğlendi. Aralarında Jackanory, Muddle Earth, The Magician of Samarkand (Semerkand Büyücüsü), Big Kids (Büyük Çocuklar) ve The Story of Tracy Beaker’ın da (Tracy Beaker’in Hikâyesi) olduğu çok sayıda televizyon programı hazırladı ve yönetti.

  Son zamanlarda zamanını çocuk kitapları yazmaya ayıran yazarın çok sayıda çocuk kitabı yayımlandı.

  Oxfordshire’de yaşayan Cas, şu sıralar bölgedeki ilkokulun kütüphanesine yardımcı oluyor. Çocuklarla çalışmayı ve özellikle okul gezileri yapmayı çok seven yazarın dört çocuğu ve Bramble isminde bir köpeği var.

 • Cem Gülbent
  İzmir’in Buca ilçesinde hayata merhaba dedikten sonra başlar Cem Gülbent’in hikâyesi. Ağustos onun için özel bir aydır. Hele ki takvimlerin yaprakları 16’sını gösteriyorsa, 82’den bu yana kaç yıl geçmiş diye bir kez daha sayar tevellüdünü. 23 Nisan İlköğretim Okulu, Buca Ortaokulu ve Buca Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Fizik Bölümü öğrencisi olur. Fizikle mücadeleye harcadığı yıllar boyunca farklı yönlerini keşfeden Gülbent’in, özel ders verip harçlığını kazandığı öğrencilik döneminde “çılgın projem” olarak adlandırdığı “özel dersleri Türkiye genelinde verme” fikri, kendisini internet kullanımına yaklaştırır. Web tasarımını ve grafikerliği öğrenme fırsatı bulunca “Mesleğim neden bu olmasın?” diye kafa yorar ve kendini bu alanda geliştirmeye başlar. 2009 yılında CG Ajans adlı reklam şirketini kurar. Halen şirketinin başında olan Gülbent aynı zamanda edebiyatla ilgilenmekte ve Türkiye’nin birçok ilinde söyleşi ve imza günü düzenlemektedir.

  Cem Gülbent diyor ki, “İstediğim zaman hayatı sıradanlaştırabiliyorum. İstediğimde de dinlenmeye vakit bulamıyorum. Tam beş gün balık besledim. Sigaradan ve yalandan nefret ederim. Ayrıca evliyim ancak iki çocuk babası değilim.”
 • Chloe Daykin
  Sanatçı, tasarımcı, ödüllü oyun yazarı ve öğretmen Chloe Daykin, eşi ve iki oğluyla birlikte İngiltere'de yaşıyor. Kuzeyli Yazarlar Ödülü'nü kazanan yazar, Carnegie'ye aday gösterildi ve büyük beğeni topladı.
 • Çiğdem Can
  Doğum tarihi 1972. Ölüm tarihi henüz bilinmiyor… Bilime olan merakı, ilk izlediği ay tutulmasında Ay’a tutulmasıyla başladı. Okul pikniklerinde yerlerden bulduğu çakıl taşlarını meteor taşı diye toplaması üzerine öğretmeni tarafından kulağı çekilerek bilime teşvik edildi. Gel zaman git zaman büyüdü ve çeşitli dergilerde araştırma yazıları yazmaya başladı.
 • Clive Gifford
  CLIVE GIFFORD: 150'den fazla kitabı olan, gerek kurgusal gerek gerçekçi eserler üzerinde çalışmayı seven, üretken ve farklı dallarda birçok ödüle layık görülen bir yazardır. Muhtemelen 70'den fazla ülke gezip bir bilgisayar oyunu şirketi kurması, planörle uçmadan frizbiye kadar neredeyse tüm spor dalları ile ilgilenmesi ve 90'lı yıllarda Gothenburg'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda en skorer oyuncu olması, onun ne kadar üretken ve farklı bir yazar olduğunu açıklıyor... Aynı zamanda tecrübeli bir gazeteci olan Gifford; birçok kitap ve hikayesine aldığı ödüllerle yazma serüvenine devam ediyor.
 • Cuca Canals
  Cuca Canals, Barcelona Üniversitesi Bilgi Bilimleri bölümünden mezun olduktan sonra 1992 yılına kadar reklam ve sinema sektöründe çalıştı ve bu alanda önemli ulusal ve uluslararası ödüller kazandı. Venedik Festivali Gümüş Aslan Ödülü, San Sebastián Festivali Jüri Özel Ödülü, Venedik Festivali En İyi Yönetmen Altın Osello Ödülü ve Goya En iyi Yönetmen Ödülü bunlardan bazıları. Canals, yetişkinler için dört roman kaleme aldı. Romanları İngilizce, Hollandaca, Portekizce, İbranice, Almanca, Lehçe ve İtalyancaya çevrildi. Bunların yanı sıra çeşitli resimli çocuk kitapları da yayımlandı.
 • Cüneyd Suavi
  1948’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. Yüksek öğrenime kadar bu şehirde okudu. Daha sonra (günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen) Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirip, ‘Yüksek Mimar’ unvanıyla Sakarya Üniversitesi’ne asistan oldu. Sonraki yıllar içinde profesörlüğe kadar yükselen yazarımız, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde de 4 yıl görev yaptı. Cüneyd Suavi’nin en tanınmış eseri, 3 ayrı ciltten oluşan ‘Hayatın İçinden’ adlı öykü kitaplarıdır. Ancak 30 yılda tamamlanan bu eser, kitabın tamamı veya bazı bölümleri ile 10 yabancı dile tercüme edilmiştir. Yazarın ‘Kırk Gram Tebessüm’ adlı kitabıysa, ‘edepli mizah’a ait nadide bir örnektir. Yazarın ‘Kesilen Gitar’ adlı eseri, onun çocukluk ve gençlik yıllarını anlatırken ülkemizin yaşadığı son 50 yıla ışık tutmaktadır. Kitap bu özelliğiyle Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Cüneyd Suavi’nin başka bir eseri de, gerçek hayattan alınan ‘İmdat, Âşık Oldum!’ adlı kitaptır. Bu kitapta ortaya konan İlahî ölçüler, on binlerce genç hanımın gönül yarasına merhem olmuştur. ‘Hazır Cevaplar’; dünya çapında tanınan önemli şahsiyetlerin zekâ pınarından doğan hazır cevapları ile insanların hayatını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Yazarın bunlar dışında ‘İki Cihan Güneşi - Peygamberimiz’, ‘Gençlerin Gözünden Peygamber Efendimiz’, ‘Gül Kokulu Resulden Mucizeler’, ‘Cennetin Elçileri, Peygamberler Tarihi’ ve ‘Allah’ı Bildiren Bilmeceler’ adlı kitapları bulunmaktadır. Cüneyd Suavi, çocuklar için yazdığı tüm öyküleri, 4 ciltten meydana gelen ‘Baldan Tatlı Öyküler’ adıyla yayınlamıştır. Yazarın son eseriyse ‘Bediüzzaman’a Göre Cennet Nasıl Kazanılır?’ adlı kitaptır. Cüneyd Suavi, evli olup üç çocuk babasıdır.
 • Darren Simpson
 • Doğukan İ̇şler
  1988 Antalya doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV, Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Yazarlık ve editörlük mesleğini sürdürüyor. Öykü, şiir ve denemeleri birçok dergide yayımlanan yazarın Öykü Yapım Çalışmaları adlı ilk öykü kitabı 2014 yılında, Rüya Kadar adlı ikinci öykü kitabı ise 2016 yılında okurla buluştu. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için yazmaya devam ediyor...    
 • Duygu Kaçaranoğlu
  Duygu Kaçaranoğlu 1971 yılında Rize’de doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Programını tamamladı. Dört yıl süreyle tarih ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 2005–2006 yılları arasında Kültür yayıncılıkta tarih editörü olarak çalıştığı dönemde Okyanus Dergisinde, çoklu zekâ teorisine göre, tarih konu anlatımı yazdı. Bir süre Timaş yayıncılıkta editörlük yapan Duygu Kaçaranoğlu, halen aynı yayıncılıkta yazar olarak çalışmaya devam etmektedir.
 • Eilis Barrett
  Eilis Barrett 18 yaşında ve İrlanda'nın batı sahillerindeki Gallway'de annesi, üç kardeşi ve köpeği Rosie ile yaşıyor. Edebi olan her şeye tutkun olan Eilis özellikle aksiyon, macera ve gerçek aşk üzerine yazıyor. Yeni bir hikaye üzerinde çalışmadığı veya Jane Austen okumadığı zamanlar piyano çalıyor. Eilis, henüz 15 yaşındayken İrlanda'lı yayıncısı Gill Books ile iki kitap anlaşması imzaladı. Irish Tatler tarafından ''Geleceği İnşaa Eden'' isimler arasında gösterildi. Ayrıca The Irish Times'ın 2017'de takip edilmesi gereken 50 kişilik listesinde yer aldı. Büyük beğeni toplayan ilk romanı Oasis'in devam romanı Genesis'i kaleme aldı.
 • Emir Hersan
  Emir ve Sevil iki yakın arkadaş, yürekten birbirine bağlı iki kuzen. Küçükken birbirlerine kendi uydurdukları hikâyeleri anlatarak büyüdüler. İkisi de ilk ve orta öğrenimini Bandırma’da tamamladı, ikisi de aynı yıl iletişim fakültesini kazanarak yuvadan ayrıldı. Üniversiteden sonra bir dönem aynı televizyon kuruluşunda harıl harıl çalıştılar ve yine birbirlerine hikâyeler anlattılar. Yıllar içinde öğrenmek ve araştırmak onlara yetmedi. Emir, Marmara Üniversitesinde lisans ve yüksek lisansını tamamlayarak en iyi iletişim kurduğu grupla yani çocuklarla çalışmaya başladı ve sosyal bilgiler öğretmeni oldu. Sevil ise okumak için gurbete gitti. Avusturya’da, Innsbruck´ta Siyasal Bilimler Fakültesinde yüksek lisans ve doktora yaptı. Emir ve Sevil’in yolları, yine birbirlerine hikâyeler anlatırken, yaşamı sorgularken kesişti ve beraber bir proje yapma fikri gelişti. Bu elinizdeki kitap, onların yüreklerini katarak emek verdikleri, ortaya çıkardıkları ilk ama son olmayan projeleridir. Emir, hayvanları ve doğada vakit geçirmeyi çok sever. Edebiyatla ilgilenir. Sevil ise tarihe bayılır. Denize tutkundur ama dağlarda yaşar. İkisi de evli. Emir’in Pelin, Sevil’in ise Melis ve Alina isminde dünya tatlısı kızları var. Ve kızlarına hikâyeler anlatmaya devam ediyorlar.
 • Enis Temizel
  Manisa'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu. Birçok mizah dergisinde karikatür ve çizgi romanlar çizdi. Yurt içi ve yurt dışında birçok çizgi film, çizgi roman ve çocuk kitabı çalışmalarında bulundu. Birçok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak tasarım ve multimedya dersleri verdi. Kendi yazıp çizdiği üç grafik romanının yanısıra, "Küçük Kayılar" serisini de hem yazmış hem de resimlemiştir.
 • Ercan Harmancı
  Dünyadakilerin; Bir sen eksiktin! demelerine inat 03.10.1973'te; Hey, millet ben geldim! deyip Konya civarlarında bir yerlerde yaşamaya başladı ve hala da oralarda yaşıyor. Öğrenme ve sınav konusunda bilim çevreleri tarafından onaylanmasa da iddialı düşünceleri var. Rüyasında gördüğü; Bilgi Aktivasyon Yolu ile Öğrenme Modelini dünyanın ilk Bilgi Aktivasyon Uzmanı olarak kuramsallaştırma yolunda hızla ilerliyor. Daha önce bir yayın evinin yanlışlıkla yayınladığı; F Şıkkı Var mı isimli yazılı bir eseri var. Bu eser ülkemizde sadece ismi ile istenebilinecek etik eser olma özelliğini taşımaktadır. Hangi alanlarda ne tür çalışmalarınız var? Sorumuza; Google Amca sizi bu konuda bilgilendirecek demekle yetiniyor. Bildiği birçok yabancı dil var ama şimdilik becerebildiği kadar sadece ana dili olan Türkçeyi kullanıyor. Zamanın hızlı akışı arasında evlenmeyi ihmal etmemiş. Bir cenneti ve biri erkek diğerleri dişi üç tane cennet kuşu var. Nasıl becerdiyse kendisini ölünceye kadar mutlu olacağına inandırmış; öldükten sonrası içinde sürekli sevenlerinden ve öğrencilerinden dua isteyip duruyor.
 • Esra Ağaoğlu
  1979 yılında doğdu. Kitap okumaya babasının kütüphanesindeki kalın ve resimsiz kitaplarla başladı. Filmleri ve kitapları çok sevdiği için senarist olmaya karar verdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okudu. Durmadan yazdı. Belgesel ve reklam senaryoları, televizyon metinleri, radyo tiyatroları, hikâyeler... Çocuk kitaplarını anne olduktan sonra keşfetti. İyi yazılmış çocuk kitabının, 'büyük' kitaplardan daha samimi olduğunu, hayatın sırrını yakalamada daha mahir olduğunu fark etti. Ve çocuklar için de yazmaya başladı.
 • Esra Kireçci
  1976 yılında İstanbul’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Anadolu Ajansı’nda muhabir olarak çalışıyor. Evli ve 3 çocuk annesi.
 • Farhad Hassanzadeh
  İranlı yazar Hassanzadeh'in çocuklar ve gençler için kaleme aldığı hikâye ve şiir kitaplarının sayısı 80 i buldu. Çalışmaları 30 ulusal ödül aldı ve 2017 Astrid Lindgren Anıtı Ödülü için aday olarak seçildi. Ayrıca yine 2017'de VE 2018'de Uluslararası Andersen Ödülü'ne aday gösterildi, jüri tavsiyesi aldı. "İran Çocuk ve Genç Yazarlar Birliği" nin kurucularındandır.
 • Faruk Öndağ
  1970 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa İnegöl’de tamamladı. 1994’te Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1997-2001 yıllarında Dr. Siyami Ersek Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Hastanesi’nde Anestesi ve Reanimasyon ihtisası yaptı. Uzmanlık tezi olarak Premedikasyon (hastayı bedensel ve psikolojik olarak ameliyata hazırlama) konusunu sundu. Bu arada iki yıl Hipnoterapist Mehmet Ayvacı’nın asistanlığını yaptı. Aldığı mesleki eğitim doğrultusunda “ağrı” üzerine çalışmayı planlarken ünlü edebiyatçı ve mesnevihan Şefik Can ile tanıştı. Vefatından önce bir yıl öğrenciliğini, son bir yıl ise özel doktorluğunu yaptı. Öğrenmenin kutsallığını bu büyük bilgenin eğitimlerinde öğrendi ve bu doğrultuda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Klinik Psikoloji’’ üzerine yüksek lisans yaptı. 2001 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında verdiği yaklaşık 1500 seminerde on binlerce öğrenci, öğretmen ve veliye hitap etti. Halen özel bir psikolojik danışmanlık merkezinin Eğitim Koordinatörlüğü’nü yürüten yazar, Milli Eğitim Müdürlükleri ve RAM’LAR aracığıyla psikolog, öğretmen, veli ve öğrencilere “Öğrenme Psikolojisi’’ üzerine seminer ve eğitimler vermektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
 • Fatih Okumuş
  1968 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve el-Ezher Üniversitesi mezunu. Sütçü İmam Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası Doğu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Rotterdam İslam Üniversitesi (2002-2005) ve Vrije Universiteit Amsterdam’da (2005-2010) öğretim elemanı olarak çalıştı. Hollanda’da Arapça, Fıkıh, Tefsir Usulü, Kur’an ve Hadis’e Giriş, Avrupa Kültürü içinde İslam, Siret, İslam Tarihi, Modern Müslüman Toplumlar, Islamic Theology of Religion derslerini veriyor.

  Yüksek lisansını “İslâm’ın Estetik Anlayışı” başlıklı teziyle KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptı (1996). “Hollanda’da Görev Yapan Türk İmamlarının Güncel Ginî Meselelere Yaklaşımları” konulu doktora çalışmasını Vrije Universiteit Amsterdam’da halen yürütmekte ve TRT Arapça televizyonuna konsept danışmanlığı yapmaktadır. Arapça, İngilizce ve Hollandaca biliyor.
 • Fatma Pekşen
  Üç çocuklu bir ailenin, ortanca kızı olarak Divriği’de dünyaya gözlerini açtı. Kedileri, civcivleri, çocukları sevdi. Dedesiyle adaş olmasından dolayı küçüklüğünde Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu olduğunu sandı. Okulda parlak bir öğrenci olmadı ama okulun kitaplık koluna girdi, bando takımında trampet çaldı. Yeşile, dağlara, kırlara olan sevdasını kâğıda dökmeye çalıştı. Kiminde karakalem çizimler yaptı, kiminde öyküler yazdı, kiminde de şiire benzemeyen şiirler çiziktirdi. Gençlik romanları yazdı. Evli ve iki çocuk annesi. Gençler için duygu yüklü kitaplar yazmaya devam ediyor.
 • Hasan Nail Canat
  Kayseri’de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul’da sürdüren Hasan Nail Canat’ın pek çok oyunu sahnelendi. Altunizade Kültür Merkezi’nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi veren Canat, “Keloğlan”, “Sokak Kızı Elif”, “Minderella”, “Ateş”, “Demedim mi?”, “Metropol ve Kadın” adlı oyunlarını da yetişkinler için sahneledi.Canat, “Bize Nasıl Kıydınız?”, “Beşinci Boyut”, Sürgün”, “Çizme”, “Hasret”, “Siyah Pelerinli Adam”, adlı sinema filmleri ile “Camgöz”, “Deli Yürek”, “Ekmek Teknesi”, “Kalp Gözü”, “Müslüman’ın 365 Günü”, “Müslüman’ın 24 Saati” adlı TV dizilerinde rol almıştı. Dört çocuk babası sanatçı 21 Ekim 2004 tarihinde vefat etti.
 • Havva Tekin
  1963 yılında Kıbrıs’ta doğan Havva Tekin, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Türk Dili 0ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Halk Bilimi alanında Kıbrıs Romanı konusunda yüksek lisans çalışması sahibidir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yapmıştır. Edebiyatı bir bütün olarak görüp her alanıyla yakından ilgilenmiş; özellikle şiir, öykü, roman ve folklor alanında ürünler vermiştir. Yeşil Ada’nın Çocukları adlı romanı Kültür Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin 75. yılı onuruna açılan yarışmada büyük ödüle layık görülmüştür. Edebiyat araştırmaları alanında yurt içinde ve dışında düzenlenen çeşitli sempozyum ve kongrelerde çok sayıda bildiri ve araştırma sunmuştur. Yazar roman, öykü, şiir, özgün çocuk masalları ve öyküleri alanında çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
 • Hayley Long
  Ipswich'de doğdu ve Felixstowe'de denizle büyüdü. Kitap yazmaya başlamadan önce öğretmenlik yaptı. Brüksel'de, Londra'da, Cardiff'de ve Norwich'te İngilizce öğretti. Şimdilerde kendini okuma ve yazmaya adadı. Gençler için kaleme aldığı romanları on beşten fazla dile tercüme edildi.
 • İlknur Bektaş
  2 Eylül 1970’te doğdu. Cibali Kız Lisesi’nden mezun oldu. Eğitimine Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nde devam etti. Daha sonra Radyo TV, gazetecilik, senaryo yazarlığı, yaratıcı yazarlık ve fotoğrafçılık alanlarında eğitimler almış ve pek çok projeyi hayata geçirmiştir. Bir fotoğraf sergisine ve senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı pek çok filme imzasını atan İlknur Bektaş TV programları da hazırlamıştır. Katıldığı festivallerde çeşitli ödüller almıştır.
 • İsmail Bilgin
  İsmail Bilgin 1964'te Gelibolu’nun Evreşe nahiyesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra liseyi Gelibolu’da okudu. 1984'te İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği'ni kazandı. Fakülteyi 1988'de bitirip yüksek lisansını yaparken 1990'da mezun olduğu okula asistan olarak geri döndü. 1993'te yüksek lisansını, 1999'da doktorasını tamamladı. 2000'de, kendi isteğiyle üniversiteden ayrılıp bir kamu kuruluşunda çalışmaya başladı. Küçüklüğünden beri okuma yazmaya karşı büyük tutkusu olan yazar, 2000'de Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasında İstanbul Depremi’ni anlattığı “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikâyesi ile birinci oldu. Bu tarihten itibaren artan bir gayretle yazı hayatını sürdüren İsmail Bilgin, 2014'te Eskader tarafından tarih dalında Kut’ül Amare romanıyla; 2015'te de Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödüle Çanakkale Romanları/Araştırmaları sebebiyle layık görüldü. Daha çok yakın tarih konularını, özellikle de 1. Dünya Savaşı dönemini ele alan eserlerle çocuklarda tarih bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için tarihî hikâyeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.
 • Jean Molla
  1958 yılında Fas’ta dünyaya gelmiştir. Fransa’da edebiyat ve turizm eğitimi almıştır. Arıcılık, klasik gitar öğretmenliği, müze rehberliği gibi farklı işlerde çalıştıktan sonra edebiyat öğretmeni olmuştur. Hâlen bir kolejde edebiyat öğretmenliği yapmayı sürdürmektedir. 2000 yılında, üçüncü oğlunun dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra yazı hayatına atılmıştır.
 • Jo Cotterill
  Jo Cotterill, süper kahramanların gerçekten önemli olduğuna inanıyor. Süper kahramanların, hepimizin onlar gibi olmak için can attığı, kötülerle savaşıp başkalarına yardımcı olmak için güçlerini kullanan insanlar olduğunu düşünüyor. Dünyayı değiştirmeye çalışmadığı zamanlarda, hobi odasından çevirme ofisinin dağınık ortamında hikâyeler uyduruyor. Bazen müzik bestelemek için durduğu da oluyor. Diğer kitapları arasında Randam House’dan Sweet Hearts serisi ve Carnegie ödülüne aday olan ve eleştirmenlerden olumlu yorumları olan Looking at the Stars da yer almaktadır. Jo; kocası, kızları ve olabildiğince şımartılmış iki Guinea faresiyle yaşıyor.
 • Juno Dawson

  2014 Queen of Teen ödülünü kazanan Juno Dawson, 2015 yılında All of the Above isimli ilk çağdaş romantik romanını yayımladı. Juno, Attitude, GT, Glamour ve Guardian gibi gazete ve dergilerde düzenli olarak yazılar yazıyor. Cinsellik, edebiyat ve eğitim konularında hazırladığı haberlerle BBC Women’s Hour, Front Row, This Morning ve Newsnight gibi radyo ve televizyon programlarına katkıda bulunmuştur. Juno Dawson, okulları ziyaret eden ve dar gelirlilere yardım eden First Story isimli yardım kuruluşuyla çalışmaktadır. Juno’nun çalışmaları birçok övgü almış ve kitapları ondan fazla dile tercüme edilmiştir. Şimdi tam zamanlı olarak yazarlık yapıyor ve Brighton’da yaşıyor.

   

 • Kadir Demircan
  1972 yılında Kütahya’da doğdu. 1994'te İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Japonya'da, genetik ve moleküler biyoloji alanında doktora yaptı. Bilimsel çalışmalarını ağırlıklı olarak hücrelerimizdeki moleküler makaslardan olan ADAM-TS genleri üzerine sürdürdü. Romatizma, kanser, diyabet, spinal kord yaralanmaları, preeklemsi, kalp krizi, ateroskleroz, infertilite ve Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarında ADAM-TS genleri üzerine uluslararası makaleler yayımladı. 2011 yılında genetik doçenti oldu. Çeşitli üniversitelerin tıp fakültelerinde akademisyen olarak çalıştı. Adli Tıp Kurumu'nda genetik uzmanı olarak görev yaptı. Popüler bilim yazıları Bilim ve Teknik dergisinde yayımlandı. Çok sayıda radyo ve TV programına uzman konuk olarak katıldı. Doktora çalışması Japonya’da Genç Araştırmacı Ödülü aldı. Çalışmaları TÜBİTAK, Japonya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilaç devi TAKEDA tarafından desteklendi. Kitapları: Dedektif DNA (Tuti Kitap, 2015), Dünyaca Ünlü Şüpheli Ölümler (Timaş, 2017) ve DNA: Olay Yeri İnceleme.
 • Kasım Tiryaki
    1972 yılında Trabzon’da doğan Kasım Tiryaki ortaöğrenimini ve liseyi doğduğu şehirde tamamladı. İ.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesinden iki bin yılında mezun oldu. KTÜ Tarih Bölümünde başladığı yüksek lisansı İstanbul’da oturduğu için devam ettiremedi. Hece, Edebiyat Ortamı, Lamure gibi dergilerde öykü ve denemeleri yayımlandı. Katıldığı öykü yarışmalarında ödül aldı. Ulusal bir gazetede iki yıl boyunca, edebi ağırlıklı yazılar yazdı. Öykü ve deneme çalışmaları devam etmekle birlikte, “Dere Ülkesinin Yolcusu Hebo” isimli kitabıyla yazın çalışmalarının roman üzerinde yoğunlaşacağının işaretlerini verdi. Hebo serisini yazmaya, insanı ve yaşamın gizlerini anlamanın en doğru yollarından birinin de çocukları anlamak olduğu inancıyla başladı. Yazara göre çocukluk, insana ilahi bir hediye olarak verilir ve hesapsızca harcanır. “Öyle olmasaydı ‘her doğan gün bir mucizedir’ sözü büyükler için beylik bir laftan öteye geçmezken çocuklar için hayatın en büyük gerçeği olmazdı.” diye özetliyor çocukluğa bakışını.  
 • Kayahan Demir
  1988 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik ve çift anadal olarak Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümlerinden mezun oldu. Yanı sıra Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde de okudu. Lise yıllarına dayanan yazın hayatı, 2012 yılında yayımlanan ilk kitabıyla süslendi. Sonraki senelerde bu ilk göz ağrısına başka kardeşler de katıldı. Bazı yerel ve ulusal dergilerde öykü ve denemeleri yayımlandı. Katıldığı çeşitli öykü yarışmalarında dereceler aldı. İstanbul'da yaşıyor. Bir edebiyat dergisinin editörlüğünü yapıyor ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi radyosunda korku ve fantazya edebiyatı üzerine bir program hazırlayıp sunuyor. Bazı dernek ve kurumlarda 'fantastik kurgu atölyesi' eğitimleri de veren yazar, ESKADER (Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) ve FABİSAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği) üyesi, YAZAK (Yazarlık Akademisi Derneği) yönetim kurulu üyesidir.
 • Kjartan Poskitt
  Kjartan, pek çok çocuk TV programında çalıştı. Binlerce stüdyo izleyicisi programlarına büyük ilgi gösterdi. Televizyon için bilimsel programların yanı sıra hikâyeli ve oyunlu çocuk programlarının metin yazarlığını yaptı. Tüm bunları yaparken mühendislik alanında diplomasını da aldı.Kjartan şarkı sözleri ve senaryolar yazdı, geniş bir yelpazede danışman olarak çalıştı. Çocuk programları yayını yapan CBBC kanalı için orijinal temalı müzikler hazırladı. “Eğlenceli Bilgi” kitaplarının dışında pek çok kitap yazdı. 2008 yılında “çocuklar için en komik kitabı seçme yarışması” olan “RoaldDahlFunny”e aday gösterilen Kjartan’ın kitapları 30’un üzerinde dile çevrildi.Halen televizyon programları için müzikler hazırlamakta, senaryo yazmakta, danışmanlık yapmakta, eğlenceli oyunlar ve bulmacalar hazırlamakta. Hobileri arasında astronomi başta geliyor.
 • Lisa Currie
  LISA CURRIE Melbourne, Avustralya’da yaşayan bir sanatçı ve yazar. Şaşırt Kendini'nin yanı sıra benzer tarzda gençler için hazırlanmış, üç motivasyon, hobi kitabı daha var.
 • Louie Stowell
  Başka bir yüzyılda doğdu ve zaman yolculuğuyla günümüze geldi. Sırayla olmasada bir şekilde Frodo Baggins, Doctor Who, Batman, Galadriel, Pippi Longstocking, Cheetara from Thundercats and Miss Marple olmak istiyor.
 • Margie Agnew
  Uzun yıllar öğretmen olarak çalışmıştır. Uzmanlık alanı, belirgin öğrenme güçlükleri çeken ve ders çalışma konusunda yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerdir.
 • Mehmet Atılgan
  Uzun zaman önce Ankara’da doğdu. Edebiyat dünyasına şiir yazarak adımını attı ve ilk şiiri yirmi yaşındayken "Öteki-Siz" dergisinde yayımlandı. Küçük İskender şiirleri için “ustalık işi” dese de şiir yazmayı bırakarak kendini roman sanatına verdi. İlk romanı 2007 yılında yayımlandı. Eşi ve kedisiyle birlikte Ankara’da yaşamakta ve yazmaya devam etmektedir.
 • Mehmet Baltaoğlu
  1968 Zonguldak doğumlu olan Mehmet Baltaoğlu uzun yıllar çeşitli çocuk kitapları ve dergileri için çizimler yaptı. Sumarna isimli fantastik çocuk romanının da yazarıdır.
 • Metin Özdamarlar
  Kayseri'nin Develi ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri hayali öğretmen olmaktı. Hayalinin peşinden gitti. Anadolu Üniversitesi eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Şimdi Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eğlenceli Bilgi serisinde yüzbinlerce çocuğa ulaşan 15 adet kitabı yayınlanmıştır. On beş yaşından beri yazının ve yazmanın içinde... Yazmayı, okumayı, gezmeyi çok seviyor. Eğlenceli Bilgi serisini renklendirecek yeni kitaplar yazmaya devam eden yazarın, Asel ve eslem isminde iki kızı bulunuyor.
 • Michele Mira Pons
 • Mine Sota
  1972'de doğdu. Saklambaç oynadı, okula gitti, otobüs kuyruğunda sıra bekledi, Türk filmleri izledi, gazetenin verdiği ansiklopedilerden almak için kupon biriktirdi… Kendini bildi bileli yazar olmak istedi. Tabii kastettiği "gönül yazar" değildi. İlk yazı çalışmaları, evdeki duvarlara keçeli kalemle serbest yazım şeklinde başladı. sonra kâğıda geçti. bilgisayar virüsünün insanlara bulaşmadığına ikna olunca yazmaya bilgisayarda devam etti. Çeşitli dergilerden okurlarına seslendi. Yazmaya devam ediyor.
 • Miriam Spitzer Franklin
  Miriam Spitzer Franklin, şu anda evde öğrenim gören öğrencilere eğitim veren bir ilkokul ve ortaokul öğretmeni ve Charlotte Mecklenburg okullarında misafir yazardır. Franklin, Sıra dışı'nı, yüksek ateş sonucu menenjit ve beyin zedelenmesi geçiren yeğeninden ilham alarak kaleme almıştır.  
 • Mustafa Orakçı
  1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.
 • Nefise Atçakarlar

  1977’de mis gibi portakal kokan, denizi pırıl pırıl parlayan Antalya’da doğdu.
  Orta öğrenimini Isparta Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı.
  İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında, masmavi denizle yemyeşil çimenlerin bir araya geldiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Çocuklara yönelik bini aşkın eser için derleme, editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Kadir Has Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Basılı ve dijital çocuk kitaplarını, çocukların okuma kültürüne etkileri konusundaki farkları bakımından inceleyen “Picture Books vs. Picture Book Apps/Resimli Masal Kitapları, Elektronik Masal Uygulamalarına Karşı” konulu bir yüksek lisans tezi çalıştı. Masal Parkı adlı derleme eseri beş yüz binden fazla çocuğa ulaştı. ‘İstiklal Marşı’mız Nasıl Yazıldı?” adlı eseriyle İstiklal Marşı’nın gizemli anlamlarını, çocuklar için, hikaye diliyle anlattı. Çocuklar ve gençlere yönelik 30’dan fazla kitap yazmıştır. Üsküdar Çocuk dergisinde çizgi öyküler yazdı. TRT Çocuk dergisinde yazmaya devam ediyor.
  Yazarın Diğer Kitapları:
  Hadis Bahçesi Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Meraklı İkizler Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Mehmet Akif’i Seviyoruz Dizisi (6 kitap)
  Can ile Canan Peygamberimizi Seviyoruz Dizisi (10 kitap)
  Ustalar Ustası Mimar Sinan
  İnanılmaz Evliya Çelebi ve Tükenmez Kalemi
  Mevlana Sevgi Güneşi
  Dahiler ve Çılgın Yöntemleri

 • Nil Ormanlı Balpınar
 • Okay Tiryakioğlu
  1972 yılında Mersin’de doğdu. Çocukluğu İstanbul-Erenköy’de geçti. Annesinin armağan ettiği gizemli ve kara mizah yüklü öykü kitaplarıyla edebiyata dair ilk heyecanları uyanmaya başladı. Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimini 1994 yılında yarıda bırakarak tamamen edebiyata yöneldi. Yurt dışında, uzak ve gizemli ülkelerde yaşamayı daima sevdi. Edebiyat çalışmalarının roman alanındaki ilk ürünü olan Karanlığın Çağrısı isimli eseriyle 2002 yılında Beyan Yayınları İlk Romanlar ödülünü kazandı. İkinci romanı Gölgeler 2004 yılında basıldı. Bunu 2005’te üçüncü romanı Bin Yılların Gecesi takip etti. Asıl çıkışını 2009 yılında Kuşatma 1453 ile yaptı. Tarihî roman okurlarının büyük ilgisiyle karşılaşan Kuşatma 1453’ü, Kanuni ve Yavuz başta olmak üzere diğer romanları izledi.
 • Owen Davıes
  : Yazar Hertfordshire Üniversitesi’nde okutman. Araştırma alanı modern ve çağdaş büyücülük ve büyü tarihi. Büyücülük ve büyü üzerine ilgisi çocukluk yıllarında okuduğu Alan Garner kitapları ve onlar sayesinde kazandığı halkbilimi ve mitoloji ilgisi. Daha sonra Cardiff Üniversitesi’nde arkeoloji ve tarih okudu. Neolitik ve Bronz çağ hakkında çalışmalar yaptı.
 • Özgür Balpınar
  21 Aralık 1989'da Adana'da doğdu. Yazma merakı çocuk yaşlarda ortaya çıktı. Öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle bu süreci ileriki dönemlere taşıdı. Üniversitedeyken pek çok dergilerde öyküleri yayımlandı ve bazı dergi oluşumlarında aktif olarak yer aldı. Üniversite sonunda ilk romanı Göğü Yere İndirelim’i tamamladı. Romanlarında; hiçbirini ayırmaksızın bütün canlıları çok sevmek, zorluklar karşısında mücadele etmek, umutlu olmak, çevre bilinci kazanmak, duyarlı olmak, empati yapabilmek, ırkçılığa ve bütün ötekileştirmelere karşı olmak, haksızlıkların karşısında durmak, doğa sevgisi kazanmak ve bu sevgiyi başkalarına aşılamak, bakış açısını değiştirebilmek, modern hayatın gelişmesiyle yozlaşan değerlerimizi hatırlamak, en temel duygularımızı (aile ve arkadaşlık bağı, birliktelik, sevgi, saygı) unutmamak vb. mesajlar vererek daha güzel bir dünya yaratabileceğimizin mümkün olduğunu göstermek istiyor.
 • Paola Peretti
  Paola Peretti İtalya’nın Verona kentinde yaşıyor. Edebiyat ve Felsefe eğitimi gören Paola, 2011 yılında yayıncılık, gazetecilik ve yaratıcı yazarlık üzerine çalıştı. On beş yıl önce, gözlerinde görme kaybına sebep olan sonra da tamamen körlükle sonuçlanan, Stardtgardt genetik hastalığı olduğunu öğrendi. Şu sıralar mülteci çocuklara İtalyanca  öğretiyor. Kiraz Ağacı ve Aramızdaki Mesafe Peretti’nin ilk romanı.
 • Patricia Forde
  Patricia Forde İrlanda’nın kuzeyinde, Galway’de yaşamaktadır. Çocuklar için beş kitap yayımlamış, televizyon programları için yazılar yazmıştır. Bunların yanı sıra, ilkokul öğretmenliği yapmış ve Galway Sanat Festivali’nin yöneticiliği görevini yürütmüştür. Ayrıntılı bilgi için patriciaforde.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Pınar Akseki
  Hızla değişen dünyaya yetişmeye çalışan biri. Hayatı boyunca birkaç alanda bunu başarabildi; işletme doktorluğu, şirketlerde yöneticilik gibi daha basit işlerde. Ancak iş çocuklarının yetiştirilmesine gelince anladı ki bu iş o kadar kolay olmayacak. Onların dünyasına yetişmek için onları anlamalı, onlarla aynı dilden konuşmalı. Hayatının bu döneminde bu seriyi yazmaya ihtiyaç duydu, vesile olan herkese müteşekkir.
 • Pr Jean Philippe Raynoud
  Toulouse ve Paris üniversitelerinde eğitim gördü. Ağırlıklı olarak klinik tedavi uzmanı olarak görev yapıyor. Tolouse Üniversitesi’nde çocuk ve ergen psikiyatrisi departmanı başkanı.
 • Rana Demiriz
  Koç Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan Rana Demiriz, on yedi yaşına kadar dört roman yazarak Türkiye'nin en genç yazarı olmuştur. Türkiye'nin birçok il ve ilçesindeki okullarda 2010 yılından itibaren 'okuma alışkanlığı, kitap sevgisi, dershanesiz başarı ve yaratıcı yazarlık' konulu seminerler vermektedir. Ayasofya'da Bir Gece, Demiriz'in Genç Timaş'ta yayımlanan ilk romanıdır.   
 • Recep Şükrü Apuhan

  RECEP ŞÜKRÜ APUHAN

  1958 yılında Urfa, Akçakale’de doğdu. İzmir Şemikler İlkokulunu, İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulunu, Çanakkale Erkek İlköğretmen Okulunu bitirdi. Yükseköğrenimini İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde tamamladı. Sınıf, Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı, Millî Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarında yönetim görevlerinde bulundu. Bazı yerel gazete ve dergilerde yazar ve yayın yönetmeni olarak çalıştı.
  Yönetim, eğitim, iletişim, biyografi, kültür, din ve tarih konularında 40’ın üzerinde kitap yazdı, yüzlerce konferans verdi.
  Yazar, aynı zamanda Şevket ve Aybike Ülkü’nün babasıdır.

  Eserlerinden bazıları şunlardır:

  Örnek Hayatlar Dizisinde:
  *Mehmet Akif Ersoy Özgürlük Peşinde
  *Ömer Seyfettin Öykü Adam
  *Halide Edip Adıvar Hürriyet Sevdalısı
  *Maria Curie Bilimin İzinde

  Diğerleri:
  *Çanakkale Geçilmez
  *Çanakkale 1915
  *Son Kahramanlar
  *Türklerin Tarihi
  *Asla Yenilmeyeceksin
  *Başarı Yolunda 70 Altın Kural
  *Sevmeye Geç Kalmadın
  *Sen Hasan Ben Hüseyin

 • Robert Allen
  Etkili ve gerçekçi bir üsluba sahip olan yazarın hayattaki amacı okurlarını hayal ettikleri şeylere kavuşturmak. Bu amaç için 40 yıldır yazıyor. İlk kitabı ‘’Nothing Down: How to Buy Real Estate with Little or No Money Down’’ New York Times En çok satanlar listesine girdi ve tarihte en çok satan gayrimenkul yatırım kitabı oldu ve Rob’u zamanın en etkili yatırım danışmanı yaptı.
 • Salih Suruç
  Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi, Kuskunlu Köyü’nde doğdu (1953). İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi (1976). Dergi, yayınevi ve gazetelerde editörlük, Kültür-Sanat ve Edebiyat sayfa koordinatörlüğü yaptı. Çerkezköy Merkez Vaizliği, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Milli Kütüphane’de Daire Başkanlığı ve Duşanbe Kültür ve Turizm Müşavirliği görevlerinde bulundu. Peygamberimizin hayatına ilişkin çalışmasıyla 1988’de Pakistan’da “Siyer” dünya birincilik ödülünü aldı.
 • Sally Nicholls

  Sally Nicholls  Stocton’da doğdu. Her zaman okumayı sevdi ve çocukluğunun büyük kısmını gerçek hayatı kitaplardaki gibi çabalayarak geçirdi.
  Okulu bitirdikten sonra altı ay Japonya’da çalıştı. Avusturalya ve Yeni Zelanda’ya seyahat etti, sonra İngiltere’ye dönerek Warwick Üniversitesi’nde Felsefe ve Edebiyat okudu. Üçüncü yılında Bath Spa Üniversitesinde Gençler için Yazarlık konusunda yüksek lisans programına kaydoldu. İngiltere’de ve yurtdışında birçok başka ödülle birlikte 2008 Waterstones Çocuk Kitabı Ödülünü kazanan Sonsuza Dek Yaşamanın Yolları adlı ilk romanını burada yazdı.

   

 • Samantha M. Clark
 • Şeniz Baş
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme mezunu. Ama her şeyden önce iyi bir okur! Sonra, kitapçı, editör, yayıncı, yayın yönetmeni, pazarlamacı velhasıl kitapların hizmetkârı. Şimdilerde çocuk kitapları yazarı. Kendisiyle ilgili en gurur duyduğu özellik, yüzlerce kitabın yayıncısı ve editörü olmak! Sevdiği mesleği yapabilmeyi başarmış mutlu azınlıktan. Kelimelerden müteşekkil bir dünyası var ve orada mutlu.
 • Sevil Bal
  Emir ve Sevil iki yakın arkadaş, yürekten birbirine bağlı iki kuzen. Küçükken birbirlerine kendi uydurdukları hikâyeleri anlatarak büyüdüler. İkisi de ilk ve orta öğrenimini Bandırma’da tamamladı, ikisi de aynı yıl iletişim fakültesini kazanarak yuvadan ayrıldı. Üniversiteden sonra bir dönem aynı televizyon kuruluşunda harıl harıl çalıştılar ve yine birbirlerine hikâyeler anlattılar. Yıllar içinde öğrenmek ve araştırmak onlara yetmedi. Emir, Marmara Üniversitesinde lisans ve yüksek lisansını tamamlayarak en iyi iletişim kurduğu grupla yani çocuklarla çalışmaya başladı ve sosyal bilgiler öğretmeni oldu. Sevil ise okumak için gurbete gitti. Avusturya’da, Innsbruck´ta Siyasal Bilimler Fakültesinde yüksek lisans ve doktora yaptı. Emir ve Sevil’in yolları, yine birbirlerine hikâyeler anlatırken, yaşamı sorgularken kesişti ve beraber bir proje yapma fikri gelişti. Bu elinizdeki kitap, onların yüreklerini katarak emek verdikleri, ortaya çıkardıkları ilk ama son olmayan projeleridir. Emir, hayvanları ve doğada vakit geçirmeyi çok sever. Edebiyatla ilgilenir. Sevil ise tarihe bayılır. Denize tutkundur ama dağlarda yaşar. İkisi de evli. Emir’in Pelin, Sevil’in ise Melis ve Alina isminde dünya tatlısı kızları var. Ve kızlarına hikâyeler anlatmaya devam ediyorlar.
 • Sevinç Kuşoğlu
  Elazığ doğumlu yazar, M.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümünü bitirdi. Resim çalışmaları yurt içi ve yurt dışında pek çok yerde sergilendi. Ayrıca geleneksel Türk sanatlarından biri olan tezhip sanatı ile ilgileniyor. Resim çalışmalarının yanı sıra çocuklar için masal, öykü ve oyunlar da kaleme alan yazar; Mavi Kuş, Musa’nın Yeni Pabuçları, Biz Savaş Çocukları’ydık öyküleriyle ödül aldı.
 • Sharon M. Draper
  Sharon M. Draper başarılı bir yazar olmasının yanı sıra alanında uzman bir eğitimcidir. “Yılın Ulusal Öğretmeni” seçilme onuruna layık görülen yazar, beş kez “Coretta Scott King Edebiyat Ödülü”nü kazanmıştır. 48 ödüllü İçimdeki Müzik iki yılı aşkın bir zaman New York Times çok satanlar listesindeki yerini korumuştur. 2015’te ise yaşam boyu edebi başarısı için Amerika Kütüphaneler Birliği tarafından “Margaret A. Edwards Ödülü” ile onurlandırılmıştır. Yazarın yeni kitabı Karışık, Amerika’da yayımlandı ve New York Times Çok Satanlar listesine girdi.
 • Simon Nicholson
  Simon Nİcholson çocuklar için oyun, kitap ve yüz bölümden fazla çocuk dizisi kaleme almıştırç. ingiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri'ne ve Kraliyet Televizyon Cemiyeti Ödülleri'ne aday gösterildi.
 • Simon Packham
  Yazar Brighton’da doğdu. Manchester Üniversitesi’nde drama eğitimi aldıktan sonraki 20 yıl aktörlük ve müzisyenlik yaparak geçirdi. Eşi ve iki çocuğuyla beraber Horsham’da yaşıyor.
 • Steve Barlow
  Yazar İngiltere’de doğdu. Warwick Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Çeşitli zamanlarda öğretmen, aktör, sahne yönetmeni ve kuklacı olarak çalıştı. Yazar Somerset’te eşiyle yaşıyor.
 • Steve Skıdmore
  Birstall, İngiltere’de doğdu. Nottingham Üniversitesi’nde okudu. Drama öğretmeni olmak için eğitim aldı. Steve Barlow’la tam zamanlı bir yazar olmaya karar vermeden önce birkaç okul ve kolejde eğitim verdi. Yazar Leicester’da yaşıyor.
 • Steve Tasane
 • Vehbi Vakkasoğlu
  Kahramanmaraş'ta doğan yazar, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Öğretmenlik mesleğine Milli Eğitim'in değişik kademelerinde 35 yıl emek verdi. Türk çocuklarının eğitimine katkıda bulunması için Berlin'e tayin edildi. 6 yıl Almanya'da çalıştı. İlk kitabı olan "Mehmet Akif", 1968 yılında yayınlandı. O günden bugüne 42 esere imza attı, eğitimciliği ve eserleriyle yepyeni bir gençliğin yetişmesine büyük hizmet etti. İlk gençlik yıllarından itibaren, toplumu eğitici binlerce konferans ve seminer gerçekleştirdi. "Hayatın manası, muhtevası ve özü sevgidir" gerçeğini yaşayarak yaydı ve kitaplarıyla gönüllere yerleştirdi. “Sevgi Merkezli Eğitim" projesiyle hem eğitimcilere hem anne-babalara hem de gençlere etkili rehber oldu. Sadece "Bir Destandır Çanakkale" başlığıyla yurtiçi ve yurtdışında verdiği konferanslar 1400'ü buldu. Yeni bir Çanakkale ruhuyla dirilmenin ve sevginin özünü yakalayarak kendine gelmenin önemli temsilcilerinden biri oldu. Bu çerçevede sevenlerinden meydana gelen “Sevgi Ailesi” bütün dünyada hızla gelişmekte ve sevgi bayrağını her gün biraz daha yükseltmektedir. En büyük zevki, gönüllerden gönüllere sevgi iletişimi kurmaktır. Ona göre, eğitim hizmetlerinden emekli olmak imkânsızdır. Bu yüzden “Hocanın rahmetlisi olur, emeklisi olamaz" prensibini rehber edinmiştir. Bütün yeryüzünü bir mektep haline getirmeye, seminer ve konferanslar halkasını genişletmeye çalışmaktadır. “Gidemediğin yer ne kadar senin değilse, giremediğin gönül de o kadar senin değildir" cümlesini hayat prensibi olarak kabul etmiştir. Gençleri çok seven yazar, gençlerle gönül saflarını sık tutmanın, geleceğimizin garantisi olduğuna inanmaktadır.
 • Yılmaz Erdoğan
  28.06.1961’de Ankara’da doğdu. Aslen Tokat Reşadiye’lidir. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. Kimsesiz ve köprüaltı çocuklarının dünyalarını anlatan şiir, hikâye ve romanlar yazdı. Gençlik romanlarında mizah ve romantizmi harmanlayan konularıyla dikkat çekti. Çocuk hikâyesi dalında iki defa üçüncülük ödülü aldı. Yayınlanmış 17 roman, 12 hikâye, 2 şiir 5 antoloji kitabı vardır. Ayrıca 5 senaryo ve 1 radyo oyunu bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kastamonu'da açtığı Uygulamalı Hat Sanatı kursunda Kastamonulu Hattat Emrullah Demirkaya'dan Rık'a yazısını öğrendi. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının İzmir Buca'daki tesislerinde düzenlediği “İzcilik temel Liderlik” kurslarına Gazi Ün. Basın Yayın Yüksek Okulunu temsilen katıldı. 7 romanı Türkiye Gazetesi’nde tefrika edildi. 1995 yılında bir yıl süreyle Kültür Bakanlığının açtığı tezhip kursuna devam etti. Yılsonunda açılan sergiye 5 eserle katıldı. 4 adet çocuk şiirinin, çizgi film-Klip-çocuk şarkısı olarak yapımı gerçekleştirildi. 5 şiirinin kliplerini çekti. “Merhaba” isimli aylık bir gazete ile “Kervan” isimli kültür sanat edebiyat dergilerini yayınladı. Abant İzzet Baysal Kız Yetiştirme Yurdu öğrencileri için “Bir Gemi Nasıl Yürür” adlı tek perdelik tiyatro oyununu yazıp yönetti. Türkiye Yazarlar Birliği’nce “Konaktaki Hazine” kitabıyla 2013 yılında çocuk edebiyatı dalında ödüle layık görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği, İlesam ve Türksav üyesi; Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği ile Bala Kitap Topluluğu’nun kurucu üyesidir.
 • Zillah Bethell

  Zillah Bethell Papua Yeni Gine’de bir cüzzam hastanesinde doğdu. Çocukluğu ormanda yalınayak oynayarak geçti. Sekiz yaşındayken Birleşik Krallığa gelene kadar tek bir çift ayakkabısı olmadı. Eğitimini Oxford Üniversitesi’nde aldı. Ailesiyle beraber Galler’de yaşıyor. Biri gençlik ve üçi yetişkkin romanı olmak üzere dört romanı daha var.

 • Zübeyir Tokgöz
  1971 yılında Kırşehir’de doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1990 yılında mezun olmuştur. Günce Yayınları, 1999 yılında "Demokratikleşme Sürecinde Siyasi Partiler" isimli araştırma kitabını, Elips Kitap, "Küre" isimli romanını 2006 yılında; "Ongay" isimli öykü kitabını 2007 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca yazarın çocuk edebiyatında yaptığı çalışmalar devam etmektedir. Bu bağlamda, "'Robot Muncuk" isimli çocuk öykü kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2011 yılında, Ahi Evran ve Ahilik Sistemi isimli resimli kitabı Ebren Yayınları tarafından 2012 yılında, Kalkınmanın Gücü Kooperatifçilik isimli kitabı yine aynı yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Yazar, eserlerinde çocukların bilimsel duyarlılığını artırmaya gayret göstermektedir. Gökbilimini konu eden "Hidrojen Aşısı" ve "Satürn Gezegeninde Kayak Pisti" isimli çocuk öykü kitaplarını 2013 yılında Küçükev Yayınları tarafından yayımlamıştır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayımlanan yazarın; öykü, roman ve çocuk kitapları konusunda çalışmaları devam etmektedir.
Back To Top